„Matka” według dramatu S.I. Witkiewicza w reżyserii Tomasza Zadróżnego

Studio Teatralne przy Teatrze BAZA w Warszawie (ul. Podchorążych 38) zaprasza na spektakl dyplomowy studentów drugiego roku: „niesmaczną sztukę w dwóch aktach z epilogiem” o skomplikowanej relacji matki i syna i jeszcze trudniejszej relacji jednostki z nieludzko zmaterializowanym i bezdusznym światem. Znamy?

Jak piszą twórcy: „inscenizacja dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza jest stawianiem pytań dotyczących trudnej i często bolesnej relacji matki i syna, ale też historią buntu Leona przeciwko pozbawionemu metafizyki społeczeństwu, przeciw wszechobecnemu materializmowi oraz społeczeństwu masowemu”. Czy twórcy przedstawienia odnajdą analogie między rzeczywistością międzywojnia a dzisiejszym niespokojnym światem? Bardzo jesteśmy ciekawi tej diagnozy.

A na zachętę próbka Witkacowskiego Leona: „Mogłem być artystą w trzech rodzajach sztuk: grałem, malowałem i pisałem. Mogłem być także zwykłym realistycznym rzemieślnikiem w tychże samych fachach: realistycznym malarzyną, kopistą niedościgłej natury, modnym wyszukiwaczem nowych dreszczów uczuciowych dla histerycznych kobiet w muzyce i literatem – to jest takim panem, który wszystko opisać potrafi, i mogłem mieć pieniądze. Mogłem być i prawdziwym artystą w sztukach tych, to znaczy tym, który stwarza koncepcje formalne, nawet za cenę deformacji. Mogłem być uznany lub nie – to inna kwestia – ale mogłem też być blagierem spekulującym na upadku sztuki w ogóle, szakalem wylizującym resztki z cudzych półmisków, i przy pomocy tego zrobiłbym już pieniądze na pewno – nie chciałem! Moja ambicja sięga dalej niż to wszystko”.

Wstęp wolny! Spektakle: 12 i 13 czerwca oraz 4 i 5 lipca, godzina 19:00.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc, konieczna rezerwacja biletów pod adresem: biuro@teatrbaza.pl

„Matka” według dramatu S.I. Witkiewicza. Reżyseria Tomasz Zadróżny, scenografia: Anna Rudzińska, obsada: Aleksandra Ziółkowska, Filip Dąbrowski, Monika Jarosińska, Piotr Basiel, Urszula Gołdowska, Jakub Guszkowski, Sławomir Witkowski, Katarzyna Obidzińska, Dominika Grosicka, Mateusz Wróblewski.

 

Leave a Reply