Otwarcie „Krzesła dla Kantora” przed Teatrem Dramatycznym

Zapraszamy w poniedziałek 6 kwietnia 2015 roku o godzinie 16:00 na uroczyste otwarcie instalacji „Krzesło dla Kantora. Hommage na setne urodziny”. Gigantyczna, siedmiometrowa instalacja stanęła na Placu Defilad na trawniku przed Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy.

 

Celem instalacji jest oddanie hołdu najwybitniejszemu polskiemu artyście teatru XX wieku – scenografowi, reżyserowi, poecie i aktorowi, ale również malarzowi, performerowi i autorowi happeningów. Dzień otwarcia nie jest przypadkowy – to dzień setnych urodzin artysty. W uroczystym otwarciu instalacji weźmie udział Tadeusz Słobodzianek, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kantora. W ramach popularyzacji wiedzy o Kantorze i jego twórczości odbywa się seria wydarzeń na całym świecie.

Tadeusz Kantor (1915-1990) – malarz, scenograf, reżyser, poeta, aktor przedstawieniach, jeden z pierwszych twórców happeningów w Polsce, malarz, teoretyk sztuki i wykładowca krakowskiej ASP. Twórca słynnego awangardowego Teatru Cricot 2, w którym wystawiał autorskie, nawiązujące do jego biografii spektakle. Najsłynniejsze przedstawienia Kantora to „Umarła klasa”, „Gdzie są niegdysiejsze śniegi?”„Wielopole, Wielopole”„Niech sczezną artyści”,  „Nigdy tu już nie powrócꔄDziś są moje urodziny”. W swoich spektaklach często uczestniczył bezpośrednio jako „mistrz ceremonii”.

„Kantor dla sztuki polskiej jest on tym, kim dla sztuki niemieckiej jest Joseph Beuys, a dla amerykańskiej Andy Warhol. – pisał Jarosław Suchan.”

Leave a Reply