„Dziady” Passiniego już w sobotę

Na scenie wykorzystanych zostanie blisko 400 lalek, a publiczność zajmie miejsca pomiędzy aktorami. W rolę Gustawa/Konrada nazywanego w spektaklu po prostu „Poetą” wcielił się aktor i nauczyciel lalkarzy, profesor akademicki – Bogusław Kierc. Premierę spektaklu „Dziady” w reż. Pawła Passiniego zobaczymy już w sobotę (14.03) w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

Wyjaśnijmy, że tytuł najsłynniejszego dramatu Adama Mickiewicza twórcy przedstawienia postanowili zapisać wykorzystując transkrypcję fonetyczną. Oryginalny zapis tytułu to: [dzadi].

– Po pierwsze to jest niesamowite, że my mamy taki tekst – mówi reżyser spektaklu Paweł Passini. – W ramach programu nauczania nauczyciel musi powiedzieć uczniom o tym, że istnieje taki rytuał, podczas którego w kogoś może wstąpić taki demon i on mówi o tym, czego potrzebuje, żeby się przedostać dalej do nieba. Jest scena egzorcyzmów i wiele innych elementów, przy których zastanawiam się, jak nauczyciele sobie z tym radzą. Wydaje mi się, że to jest demoniczne, że my mamy „Dziady” – dodaje.

 

Kompozytorem muzyki do spektaklu [dzadi] jest Sambor Dudziński. Podczas konferencji prasowej artysta zaprezentował jeden z instrumentów wykorzystanych w przedstawieniu.

– Tutaj użyłem składników: drewienko, jakaś trzcina i woda, która znajduje się wewnątrz trzcinki – mówił kompozytor i multiinstrumentalista demonstrując duduk. – To jest instrument, który już dwieście lat temu istniał na Ziemi, pochodzi z Armenii. Jego niezwykłość bardzo pasuje do tego poematu – dodaje.

Premiera [dzadi] w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora już w sobotę (14.03). W marcu zaplanowano dziewięć pokazów tego przedstawienia.

„”Dziady” w reżyserii Pawła Passiniego. Premiera już w sobotę”
Katarzyna Zawadzka
www.radioopole.pl
Link do źródła
12-03-2015

Leave a Reply