TEATR MŁODEGO WIDZA

Premiera spektaklu „Iwona, księżniczka z Burbona” Magdy Fertacz w reżyserii Leny Frankiewicz w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, 13 marca 2015, Scena Mała.

Premiera spektaklu teatru młodego widza w nowatorskiej formule, Iwona, księżniczka
z Burbona
w reżyserii Leny Frankiewicz będzie realizowana w ramach nowego bloku tematycznego Teatru Powszechnego MIASTO. MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM.

Spektakl kierowany jest do widzów od 14. roku życia, dla których nadal brakuje propozycji
w repertuarach polskich teatrów. Równocześnie ze spektaklem prowadzone będą działania z zakresu edukacji społeczno-kulturalnej dla młodzieży.

 

IWONA, KSIĘŻNICZKA Z BURBONA Magdy Fertacz

reżyseria: Lena Frankiewicz, scenografia: Marcin Chlanda, kostiumy: Arek Ślesiński, muzyka: Marek Karolczyk, Kamil Pater, układ ruchu: Izabela Chlewińska, projekcje video: Roman Przylipiak, obsada: Karolina Adamczyk, Eliza Borowska, Julia Wyszyńska, Jacek Beler, Michał Czachor, Piotr Ligienza, Michał Sitarski, gościnnie: Emilia Kantecka, Maria Malesa, Karolina Szmytke, Barbara Przybylska, Kamila Tyborowska, Krystian Gajewski, Adam Gorzeliński, Igor Kacperski, Mateusz Kamiński, Bartłomiej Mika, Bartosz Stachowski, Iwo Wiciński

 

„Iwona nie jest ładna. Iwona nie jest gładka.” Gorzej – Iwona jest biedna. Iwona przypomina wszystkim o biedzie i wykluczeniu społecznym. Co wyniknie z jej konfrontacji ze światem bogatych i zadowolonych z siebie?  Co stanie się kiedy wszystkim opadną maski?

 

Lena Frankiewicz (ur. w 1979 r.), absolwentka Wydziału Aktorskiego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jako aktorka pracowała w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, a od 2009 roku jest etatową aktorką Teatru Studio w Warszawie. W 2009 roku debiutowała też jako reżyserka spektaklem „60/09” w Teatrze Wytwórnia. Sztuki w jej reżyserii wystawiane były również w Teatrze Konsekwentnym, Teatrze Polskim (Warszawa), Teatrze Baj Pomorski w Toruniu oraz w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. W 2011 roku zdobyła II nagrodę za reżyserię na Koszalińskich Konfrontacjach Młodych m-teatr (za spektakl Kto znajduje, źle szukał).

Magda Fertacz (ur. w 1975), finalistka Międzynarodowego Konkursu Stuckemarkt 2012, laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, dramatopisarka, scenarzystka, dramaturg.
Zadebiutowała sztuką Kurz, wyróżnioną w konkursie Radom Odważny w Teatrze
im. J. Kochanowskiego w Radomiu w 2005 r. i wystawioną w Teatrze Narodowym w Warszawie. Współautorka głośnych III Furii w reżyserii Marcina Libera. Dwukrotnie współpracowała z Muzeum Powstania Warszawskiego, przy realizacji spektakli:
„Hamlet 44” w reżyserii Pawła Passiniego i „Zawiadamiamy was, że żyjemy” w reżyserii Marcina Libera. Teksty Magdy Fertacz są drukowane w wielu Antologiach Polskiej Dramaturgii, zarówno w Polsce, jak i za granicą oraz tłumaczone na: rosyjski, bułgarski, serbski, węgierski, szwedzki, niemiecki, czeski, słowacki, hebrajski, rumuński, angielski i francuski.

 

WYDARZENIA OKOŁOPREMIEROWE I DZIAŁANIA EDUKACYJNE

ŚNIADANIA W PIERWSZYM RZĘDZIE

Śniadania w Pierwszym Rzędzie z twórcami spektakli Teatru Powszechnego. Włoską tradycję długiego śniadaniowania przenosimy na warszawską Pragę i sprawdzamy, jak ta formuła relacji sprawdzi się niedzielną porą. Kawiarnia Pierwszy Rząd serwuje zwyczajowy wikt, my intelektualny prowiant w postaci otwartej rozmowy z artystami kilka dni po premierze.

Pierwsze spotkanie: 15 marca o godz. 11.00 z twórcami spektaklu „Iwona, księżniczka z Burbona”, kawiarnia Pierwszy Rząd

DZIAŁANIA EDUKACYJNE

Teatr Powszechny w Warszawie rozwija działania edukacyjne, które kieruje do uczniów oraz nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wybranym premierom, towarzyszą premiery belferskie oraz wydarzenia edukacyjne, które stwarzają uczniom i nauczycielom możliwość spotkania, rozmowy i wspólnej pracy.

PREMIERY BELFERSKIE

Premiery belferskie przeznaczone są dla nauczycieli, pedagogów oraz animatorów kultury, którzy oglądają spektakl z repertuaru Teatru Powszechnego oraz zapoznają się z zeszytami metodycznymi.

ZESZYTY METODYCZNE

Materiały, przygotowane przez zaproszonych do współpracy nauczycieli oraz edukatorów, zawierają scenariusze lekcji opracowane dla różnych przedmiotów. Punktem wyjścia są zawsze spektakle z repertuaru Teatru Powszechnego. Scenariusze proponują nauczycielom różne sposoby odejścia od podręcznika i klasowo – lekcyjnego modelu pracy w szkole, podpowiadają, jak wyzwalać w uczniach samodzielność myślenia i kreatywność działania. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mają szansę aktywnie uczestniczyć w życiu teatru, a nauczyciele realizować założenia podstaw programowych

różnych przedmiotów.

http://www.powszechny.com/dla-nauczycieli.html

WARSZTATY DO SPEKTAKLU „IWONA, KSIĘŻNICZKA Z BURBONA”

Cykl warsztatów towarzyszących spektaklowi służy wspieraniu młodych widzów w budowaniu kontekstu do spektaklu, uwrażliwianiu ich na problemy społeczne oraz rozbudzaniu twórczej aktywności.

PRZED SPEKTAKLEM

Marcowe warsztaty okołopremierowe to niepowtarzalna okazja do spotkania z artystami – głównymi realizatorami Iwony, księżniczki z Burbona. Praktyczne zajęcia z twórcami, tuż przed obejrzeniem spektaklu, dotyczyć będą wybranych aspektów tematycznych i estetycznych przedstawienia.

Czas trwania: 2 godziny

Liczba uczestników: 15 – 30 osób

Terminy: 14, 17, 18 marca,  godz. 15. 30 -17. 30

Koszt udziału: warsztaty w cenie biletu na spektakl

Szczegóły i rezerwacje: d.szulc@powszechny.com

Grupy,  które chcą zobaczyć spektakl w kwietniu, mogą zaprosić do szkoły pedagoga teatru i wspólnie z nim podczas dwugodzinnego działania warsztatowego przygotować się do odbioru spektaklu. Zajęcia mają charakter praktyczny.

Liczba uczestników: 15 – 30 osób

Termin do uzgodnienia

Koszt udziału: warsztaty w cenie biletu na spektakl

Szczegóły i rezerwacje: d.szulc@powszechny.com

 

PO SPEKTAKLU

Po każdej prezentacji spektaklu w teatrze odbywa się 45-minutowe spotkanie służące zbudowaniu przestrzeni do bezpiecznej i swobodnej wymiany myśli na temat problemów poruszanych w przedstawieniu.

Spotkanie w cenie biletu na spektakl, odbywa się na scenie tuż po zakończeniu przedstawienia.

JAKI TEATR DLA MŁODEGO WIDZA?

Konferencja dla nauczycieli

25 kwietnia, godz. 9.00

Całodniowe spotkanie z nauczycielami, wychowawcami, psychologami, pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz rodzicami, wynika z potrzeby zastanowienia się nad wyzwaniami oraz problemami, z którymi spotyka się młodzież w kontekście teatru. Pretekstem
do dyskusji twórców, pedagogów i ekspertów będzie najnowszy spektakl Teatru Powszechnego przygotowany specjalnie dla widzów od 14. roku życia. Podczas wykładów, rozmów oraz warsztatów nauczyciele i rodzice zapoznają się z możliwościami zastosowania teatru jako platformy do nawiązania dialogu z młodymi ludźmi, także na ważne dla nich tematy. Konferencji towarzyszy premiera belferska spektaklu „Iwona księżniczka z Burbona” w reż. Leny Frankiewicz.

Leave a Reply