EFEKT w STUDIO

Wkrótce na scenie teatru Studio EFEKT w reżyserii Agnieszki Glińskiej. W obsadzie: Dominika Ostałowska, Agnieszka Pawełkiewicz, Agata Góral, Łukasz Simlat, Krzysztof Stroiński. Premiery 6 marca 2015.

W inscenizacji dramatu Lucy Prebble Efekt badamy niejasne granice oddzielające ludzki smutek i melancholię od depresji jako jednostki chorobowej oraz miłość rozumianą jako stan ducha od chemicznej euforii neuronów. Dwójka młodych ludzi zgłasza się jako ochotnicy do badań klinicznych nad nową generacją leków antydepresyjnych prowadzonych przez koncern farmaceutyczny. Sytuacja zamknięcia, izolacja od realnego życia, kolejne dawki leku i konfrontacja z lekarzami prowadzącymi eksperyment – wszystko to sprawia, że Maja i Tristan stają przed najistotniejszymi pytaniami: kim jestem i co naprawdę czuję.

 

Efekt nasuwa skojarzenia z Melancholią Antoniego Kępińskiego, w której psychika ludzka rozpatrywana jest z pozycji głęboko humanistycznych. Jednak w sztuce Prebble ważny jest także aspekt etyczny. Czy melancholię powinno się leczyć i czy lecząc ją chemicznie, nie odbieramy sobie ważnego doświadczenia? Co to znaczy „normalny umysł”? Kto i po co tworzy kategorie normalności? Pytamy o kondycję człowieka dziś w świetle najnowszych naukowych badań i o władzę koncernów farmaceutycznych nad naszymi umysłami. I pytamy o miłość.

SCENOGRAFIA Agnieszka Zawadowska

KOSTIUMY Monika Nyckowska

ŚWIATŁO Jacqueline Sobiszewski

MUZYKA Radosław Łukasiewicz

PROJEKCJE Antonina Benedek i Franek Przybylski

premiera 6 marca 2015 / Teatr Studio, Duża Scena

Leave a Reply