Kongres i nie tylko

W 41. numerze Yoricka (styczeń 2015) spory blok materiałów związanych z ostatnim Kongresem IATC/AICT w Pekinie (15-19 października 2014). Katarzyna Michalik-Jaworska relacjonuje pokrótce przebieg Kongresu i dzieli swoimi spostrzeżeniami. Szczególne miejsce w tej relacji zajmuje Thalia Pride i osoba laureata, Eugenia Barby tak silnie związanego swoją biografią z Polską – publikujemy zapis rozmowy z Barbą, która odbyła się w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu podczas Tygodnia Odin Teatret (wrzesień 2014) i laudację Tomasza Miłkowskiego (w wersji oryginalnej, po angielsku, i po polsku), a także gratulacje Emila Boroghiny w imieniu Festiwalu Szekspirowskiego w Kraiovej, fundatora insygniów nagrody.

Wracamy w tym wydaniu magazynu do naszego cyklu Alfabet Krytyków Teatralnych: portrety Tadeusza Kudlińskiego i Henryka Izydora Rogackiego kreślą Kacper Gugała i Ksenia Lebiedzińska, oboje studenci Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Oboje też debiutują na naszych łamach.

W „Yoricku” debiutuje też obszerną relacją z krakowskiego festiwalu Boska Komedia – Alicja Müller, ubiegłoroczna laureatka pierwszej edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków na recenzję teatralną. O festiwalu lalkowym w Toruniu pisze Marzena Dobosz (w kolejnym numerze Yoricka ciąg dalszy relacji). Wspominamy też Kolada Festiwal w warszawskim Teatrze Studio obszernym omówieniem „Rewizora”, a także suplement festiwalu Era Schaaffera – udostępniamy fragmenty rozmowy o teatrze Schaeffera, która odbyła się w Instytucie Teatralnym przy okazji projekcji fragmentu historycznego zapisu legendarnej kompozycji scenicznej TIS MW 2 z udziałem Bogusława Kierca i Jana Peszka.

Osobne miejsce poświęcamy Andrzejowi Sewerynowi, laureatowi Nagrody Boya 2014, który przedstawia swoje poglądy na teatr współczesny, a także teatralnemu wcieleniu Bogusława Lindy.

Ponadto sporo rozmów z: Dariuszem Miłkowskim (Katarzyny Michalik-Jaworskiej), Rafałem Podrazą (Zuzanny Talar), Adamem Sajnukiem. W rozmowie ze Sławomirą Łozińską wracamy do awantury wokół Golgota Picnic i i pytań o to, co w teatrze jest dzisiaj najważniejsze. Łozińska uważa, że solidne remonty i że w nich samo sedno teatralnej polityki.

Ponadto garść recenzji ze spektakli i książek, a także wydarzeń pióra Jagody Opalińskiej, Marzeny Dobosz, Grażyny Korzeniowskiej, Magdaleny Raszewskiej i Tomasza Miłkowskiego.

Dobrej lektury,

Wasz Yorick

Leave a Reply