Bolszewicy i apostołowie

Mała Literacka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza na spotkanie z dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” Sylwią Frołow wokół jej książki Bolszewicy i apostołowie wydanej przez wydawnictwo Czarne. Z autorką porozmawia historyk dr Mikołaj Mirowski.

20 stycznia 2015 r. / godz. 19.15 / Mała Sala / Zachodnia 93 / wstęp wolny

 

Bolszewicy i apostołowie to osiem fascynujących życiorysów i osiem postaci, które wywarły istotny wpływ na dzieje dwudziestowiecznej Rosji. Ich dzieje to opowieść o walce, polityce, rewolucji, miłości, wierze, bólu i śmierci. A ponad nimi tragiczne pytanie: „Czy było warto?”. Wielki pisarz Maksym Gorki, który stał się człowiekiem instytucją. Bracia Aleksander i Włodzimierz Uljanowowie, którzy byli niczym awers i rewers tej samej monety. Mikołaj II, czyli Hiob zasiadający na tronie cara. Aleksander Parvus – czerwony kapitalista, który kupił rewolucję. Borys Sawinkow, terrorysta i romantyk. Maria Spiridonowa, która stała się świętą pośród rewolucjonistów. I Aleksandra Kołłontaj – apostołka miłości, chcąca udowodnić kobietom, że w niczym nie są gorsze od mężczyzn.

Stali po przeciwnych stronach rosyjskiej barykady. „Rewolucjonista i wstecznik, ofiara i kat, zdrajca i zdradzony” – jak pisał Joseph Conrad. Zasługują na pamięć, abyśmy mogli z tej pamięci wyciągać wnioski na przyszłość.

***

Sylwia Frołow (ur. 1965) jest autorką biografii Dzierżyński. Miłość i rewolucja (2014) oraz dwóch powieści: Spojrzenia (2009) oraz I dusza, i seks (2013). Korektorka i redaktorka, na co dzień pracuje w „Tygodniku Powszechnym”; przez kilka lat pełniła funkcję sekretarza prof. Jerzego Pomianowskiego. Mieszka w Krakowie.

Mikołaj Mirowski – dr historii, publicysta. Zajmuje się historią ZSRR lat 1917-1941, problematyką pamięci historycznej, a także tematyką stosunków polsko-żydowskich. Pisał m.in. dla „Znaku”, „Rzeczpospolitej”, „Liberté!”, „Forum Żydów Polskich” i „Newsweek Historia”. W Muzeum Powstania Warszawskiego współprowadzi projekt „Warszawa dwóch Powstań”. Autor książki Rewolucja permanentna Lwa Trockiego. Między teorią a praktyką (2013).

***

Po bardzo udanej „biografii intymnej” Feliksa Dzierżyńskiego Sylwia Frołow wprowadza nas za kulisy prywatnego życia i działalności politycznej innych ludzi uwikłanych w rosyjską tragedię rewolucyjną: Maksyma Gorkiego, Lenina i jego brata Aleksandra, Mikołaja II, Aleksandra Parvusa, Borysa Sawinkowa, Marii Spiridonowej i Aleksandry Kołłontaj. Skąd taki dobór bohaterów? Wszyscy zasłużyli na złą lub dobrą pamięć.

prof. Andrzej deLazari

 

Sylwia Frołow udanie prowadzi nas przez fascynujące i dramatyczne dzieje Rosji carskiej i sowieckiej, korzystając z autorskiego zestawu kluczowych postaci. Czyni to w sposób niebanalny i niewymuszony. Zadziwia znajomością źródeł i Rosji. Prowokuje do dyskusji, acałość czyta się znakomicie.

prof. Andrzej Chwalba

 

Leave a Reply