LÓD w Lublinie

Z Nowym Rokiem do Centrum Kultury w Lublinie powraca LÓD. Adaptacja powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości; I wojna światowa nigdy nie wybuchła, Warszawę skuwa lód, a w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz… Zapraszamy do niezwykłego świata pełnego intryg politycznych, miłosnych, gospodarczych, a także eksperymentów naukowych i metafizycznych.

Teatr Provisorium – Lód

18.01.2015 godz. 18:00
19.01.2015 godz. 18:00

Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie

Jest 1924 rok. W wyniku wybuchu meteorytu tunguskiego świat spowija Lód. Historia zamarzła. Na świecie pojawiły się dziwne formacje lodowe – Lute. Polska ciągle pozostaje w niewoli rosyjskiej. Gdzieś daleko na Syberii Piłsudski wysadza pociągi. Rzeczywistość dzieli się na dwa zwalczające się stronnictwa – liedniaków, tych, którzy są za zamrożeniem i ottiepielników, tych, którzy chcą odmrozić świat. I oto główny bohater Benedykt Gierosławski, nieudany filozof, logik, matematyk, nałogowy hazardzista, zostaje najęty przez Ministerjum Zimy by pojechać na Syberię z misją odszukania swojego ojca, który został tam zesłany. Mają wspólnie odmrozić świat. Pojedziemy z bohaterem Koleją Transsyberyjską, po drodze wspólnie przeżywając wiele niebezpiecznych przygód. Będziemy świadkami wielu wielkich rozmów w duchu XIX-wiecznych rosyjskich sporów intelektualnych.

 

Po „Braciach Karamazow” było nam żal opuścić przestrzenie wielkich dialogów, znaczących sporów o kształt świata, dlatego też sięgnęliśmy po wielką współczesną narrację, po powieść Jacka Dukaja „Lód”. To fascynująca proza, skrząca się od błyskotliwych dialogów gdzieś po miedzy światem Brzozowskiego a światem Dostojewskiego. Jacek Dukaj podąża za obłąkana myślą Tadeusza Kotarbińskiego „by przeszłość odmienić”, tak opowiadając nam nową Historię.

Janusz Opryński

Teatr Provisorium „Lód”
na podstawie powieści Jacka Dukaja „Lód”

Adaptacja i reżyseria: Janusz Opryński
Obsada: Sławomir Grzymkowski, Łukasz Lewandowski, Martyna Kowalik, Eliza Borowska, Zbigniew Dziduch, Paweł Pabisiak, Karolina Porcari, Jacek Brzeziński, Marek Żerański, Romuald Krężel, Anastazja Bernad
kwartet smyczkowy w składzie: Aleksandra Mazurek, Katarzyna Czerniawska, Agata Mrówczyńska, Izabela Seńsko

muzyka: Rafał Rozmus
ruch sceniczny: Leszek Bzdyl
realizacja światła: Jan Piotr Szamryk
realizacja dźwięku: Jarosław Rudnicki
scenografia i światło: Justyna Łagowska
projekcje, ćmiatło: Aleksander Janas / kolektyw kilku.com
rekwizyty: Waldemar Brysiak
charakteryzacja: Mateusz Stępniak
kostiumy: Justyna Łagowska

Czas trwania: 3 godz. 45 min. (z przerwą)

Produkcja:
Centrum Kultury w Lublinie
Towarzystwo Edukacji Kulturalnej w Lublinie
Współprodukcja:
Instytut Adama Mickiewicza
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym MKiDN
Współpraca produkcyjna:
Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Mecenat:
PKN ORLEN SA, Fundacja Lubelskie Centrum Artystyczne „KOSMOS SZTUKI”

 

Leave a Reply