Przejdź do treści

Białystok: Komediowo

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 18 grudnia 2014 miała miejsce premiera monodramu Spragniony w wykonaniu Marka Tyszkiewicza. Scenariusz na motywach książki Dry Augustena Burroughsa: A.A., opieka reżyserska: Agnieszka Korytkowska-Mazur, scenografia: Jacek Malinowski. Spragniony to monolog człowieka zagubionego w gąszczu konfabulacji. Nagradzany „za to” w życiu zawodowym, traci „przez to” w życiu prywatnym. Spragniony alkoholik, spragniony copywriter, spragniony miłości. Przez pół dnia emocje, emocje i jeszcze raz emocje, a przez drugie pół – fakty, fakty, fakty: tak samotny człowiek przeżywa życie w ciągłym niedosycie. ON opowiada z przymrużeniem oka to, co w życiu ważne i czyni ważnym to, co z początku wydaje się płoche. Historia, jakiej dotąd nikt nie opowiedział!

Natomiast na 3 stycznia 2015 premiera Czego nie widać – najpopularniejszej komedii brytyjskiego dramatopisarza Michaela Frayna, która została napisana w 1982 roku.

Już w następnym roku miała swoją premierę na Broadwayu i od tego czasu, przez trzydzieści lat bawi publiczność po obu stronach Atlantyku. Oprócz licznych realizacji na Wyspach Brytyjskich i w Ameryce Północnej, ta wirtuozerska sztuka z powodzeniem wystawiana była od Madrytu po Melbourne, od Limy po Nowoszachtinsk. Autor wykorzystał znany od czasów Szekspira zabieg „teatru w teatrze”, gdy rzeczywistość i fikcja tworzą splot zabawnych nieporozumień. Aktorzy objazdowego teatru przygotowują spektakl, którego głównym celem jest… reklama sardynek i oczywiście, zarobienie kasy, podczas tournée po prowincjonalnych miasteczkach. Dwa światy – sceniczny i zakulisowy, fikcyjny i rzeczywisty, dla każdego z bohaterów splatają się w jeden wielki kłębek, doprowadzając akcję do szczytów groteski i absurdu.

 

Reżyseria i opracowanie muzyczne – Tomasz Leszczyński, scenografia i kostiumy – Elena Lola Loli, ruch sceniczny – Michail Zubkov. Obsada: Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Monika Zaborska-Wróblewska, Bernard Bania i inni. Tytuł oryginału: Noisses off.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply