Przejdź do treści

Wałbrzych: Jak wam się podoba

Oto fragment rozmowy Jolanty Kowalskiej z Danutą Marosz, dyrektor naczelną Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu : „Obecnie mamy sezon, który nosi hasło „Jak wam się podoba”. Chcemy w nim zderzyć marzenia nasze z marzeniami widzów i reżyserów. Stąd w planach Balladyna Wojciecha Farugi, Ich czworo w reżyserii Anety Groszyńskiej i Hamlet, którego ma przygotować Marcin Liber.

Ostatnie wiadomości o zmniejszeniu nam dotacji mogą jednak sprawić, że trzeba będzie te plany zrewidować. Obcięto nam budżet: początkowo aż o 30%, ostatecznie skończyło się na 3%, to jest o 125 tys. zł mniej. Tyle potrzebujemy na miesięczne utrzymanie wszystkich dziewięciu budynków teatru.”

Tymczasem teatr ten 12 grudnia obchodził Galą Jubileuszową „Dziś są moje urodziny”, pięćdziesięciolecie swego istnienia, a na 30 stycznia przygotowuje w koprodukcji z Teatrem WARSawy (z Warszawy, gdzie premiera odbędzie się 6 marca) premierę sztuki Julii Holewińskiej i Kuby Kowalskiego Goodnight cowboy. Reżyseria współautora, Kuby Kowalskiego, scenografia Katarzyny Stochalskiej, muzyka Radka Dudy, choreografia – Izabeli Chlewińskiej.

Opis sztuki na stronie teatru : Nocny kowboj Julii Holewińskiej i Kuby Kowalskiego to współczesna opowieść o młodej męskiej prostytutce. O panu dla panów. Jest to próba przyjrzenia się obyczajom i potrzebom seksualnym, próba nakreślenia seksualnego rynku, w którym klienci stają się niejako odbiciem całego społeczeństwa. Przede wszystkim jest to opowieść o szukaniu własnej tożsamości. Bohater, wędrując po hotelowych pokojach, mieszkaniach klientów, kowbojskich preriach i najbardziej skrywanych meandrach duszy i ciała, musi odpowiedzieć na pytania, kim jest, gdzie się znajduje i dlaczego właśnie tam. Twórcy starają się nie oceniać wyboru głównego bohatera. Próbują raczej pokazać, jak prostytucja może stać się perwersyjną metaforą wolności współczesnego człowieka.

Obsada : Ewelina Żak, Włodzimierz Dyła [g], Michał Kosela, Rafał Kosowski, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Julian Świeżewski [g], Ryszard Węgrzyn, Radek Duda [g]. Muzyka na żywo.

opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply