Rekordowa liczba widzów transmisji „Naszej klasy” z Dramatycznego

Największą widownię spośród wszystkich tegorocznych premier teatralnych w TVP Kultura miała transmitowana na żywo we wtorek, 16 grudnia Nasza klasa Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Ondreja Spišaka, z Teatru Dramatycznego w Warszawie. Pierwszą część spektaklu o godz. 20:00 oglądało ponad 133 tys. widzów, drugą (o 21:20) – blisko 123 tys.

Poprzedni rekordzista – Dziady w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru Nowego w Poznaniu – miał 31 października ponad 37 tys. widzów.

 

Nasza klasa pokazuje, jak łatwo jest z koleżeństwa i przyjaźni przejść do nienawiści – jeśli uwierzy się w ideologię, a zapomni o prostych relacjach międzyludzkich będących podstawą funkcjonowania społeczeństwa” – mówi o sztuce reżyser spektaklu Ondrej Spišak.

Dramat Słobodzianka był w Polsce wielokrotnie nagradzany, m.in. jako pierwszy tekst dramatyczny otrzymał Nagrodą Literacką NIKE. „Nasza klasa” odnosi też ogromne sukcesy za granicą (określana jest nawet mianem „najlepszej sztuki eksportowej”) – dotychczas sięgano po nią choćby w teatrach na Węgrzech, Litwie, w Czechach, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Danii, Brazylii, Kanadzie i Japonii. Transmisję przedstawienia poprzedził wstęp Łukasza Drewniaka, który poprowadził również rozmowę z Tadeuszem Słobodziankiem w przerwie spektaklu oraz dyskusję z Aleksandrem Smolarem, Maciejem Pawlickim i autorem chwilę po zakończeniu transmisji.

Leave a Reply