Seweryn z Boyem

27 listopada na Scenie Kameralnej w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana, podczas spektaklu jednoosobowego Szekspir forever, odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya, którą otrzymał Andrzej Seweryn za kreacje aktorskie w tym teatrze.

To nie pomyłka – nagrodę wręczono w trakcie spektaklu, bo faktura tego przedstawienia-spotkania, będącego po części rozmowa z widzami, dawała okazję po temu, aby wpisać w nie również tę nietypowa ceremonia. A tradycją tej nagrody jest rozmaitość formy jej przekazania, zawsze zależna od woli i pomysłu laureata

(fot. Maciej Głowacki/ Teatr Polski)

Tym razem po po zawezwaniu na scenę przedstawiciela AICT/IATC, jego laudacji na cześć laureata, wręczenia dyplomu Nagrody i specjalnie z tej okazji przygotowanej grafiki przez artystę grafika Janusza Golika, wypowiedzi nagrodzonego, obdarowanego kwiatami także przez partnerki ze spektakli szekspirowskich, Andrzej Seweryn wrócił do przedstawienia, dając na koniec zachwycające wykonanie dialogu Lady Ann i Richarda Gloucestera z Ryszarda III. Publiczność nagrodziła laureata owacją na stojąco.

 

Role mistrza ceremonii sprawował dyrektor artystyczny teatru Jarosław Gajewski, a nagrodę wręczał wiceprzewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, przewodniczący sekcji polskiej tej organizacji, Tomasz Miłkowski.

Leave a Reply