Wasza Wysokość nadchodzi

Już 15 listopada w Teatrze WARSawy premiera Waszej wysokości. To historia ludzi, którym nie wystarcza rzeczywistość nizin – spektakl inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz powstał w koprodukcja z Agencją ALista Sp. z o.o. W roli głównej Jadwiga Jankowska-Cieślak.

Niezwykłe życie Wandy Rutkiewicz – pierwszej kobiety na K2 i pierwszej Europejki na Mount Evereście – stało się inspiracją do napisania fantazji o tym, jak dzisiaj czułaby się w górach bohaterka podobna do Wandy. Dlaczego by tam szła? Czy potrafiłaby się odnaleźć w innych realiach? Czy znalazłaby wspólny język z nowym pokoleniem wspinaczy?

 

Fabuła dramatu skupia się na wyprawie w góry. Czwórka bohaterów postanawia wejść na szczyt owianej złą legendą góry. Sześćdziesięcioletnia himalaistka zdobyła już niejeden szczyt, a po śmierci partnera chce dokończyć swój plan i pochować jego ciało. Towarzyszy jej przyjaciel, Jerzy, który na kilkanaście lat zrezygnował z gór. Teraz, za namową córki Anny i wspólnie z nią udaje się w podróż na niezdobytą górę. Całej trójce towarzyszy reżyser – człowiek, który ma za zadanie nakręcić szczęśliwe obrazy sukcesu polskich sportowców.

„Wasza wysokość” jest historią ludzi, którym nie wystarcza rzeczywistość nizin. Czego szukają w górach? Czy mogą tam znaleźć szczęście, czy tylko śmierć? Czy są zakamuflowanymi samobójcami, czy herosami? I dlaczego polska wyobraźnia zbiorowa od dziesiątek lat obraca się wokół gór?

Chciałabym, żeby himalaizm był punktem wyjścia do podróży w głąb siebie. Żeby w pewnym momencie usunął się na drugi plan, a na pierwszym pozostał temat człowieka dążącego do wewnętrznego uzdrowienia. Czy podróż na szczyt świętej góry – Kanczendzongi – może w ogóle coś takiego zaoferować? I czy wiara w duchowy wymiar gór to nie ułuda, współczesne placebo? – mówi Katarzyna Kalwat, reżyserka spektaklu.

Projekt brał udział w warsztatach Sopot non Fiction.

Premiera 15 listopada, kolejny spektakl 16 listopada (godz. 19).

WASZA WYSOKOŚĆ

tekst: Anna Wakulik

reżyseria: Katarzyna Kalwat

scenografia: Dominika Skaza

muzyka: Małgorzata Sarbak

występują: Jadwiga-Jankowska-Cieślak, Henryk Niebudek, Monika Pikuła, Tomasz Tyndyk

light designer: Michał Głaszczka

oprawa dźwiękowa: Sebastian Kuźma

konsultacja choreograficzna: Mikołaj Mikołajczyk

Leave a Reply