Lalka Też Człowiek

10 października rozpocznie się IX edycja Festiwalu Lalka Też Człowiek. Zobaczymy na niej ponad trzydzieści filmów animowanych i kilkanaście spektakli najlepszych teatrów lalek z całego świata. Znamy już pełny program filmowy wydarzenia.

Podczas IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka Też Człowiek widzowie będą mogli zobaczyć filmy m.in. z Włoch, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec. Małgorzata Sady, kuratorka filmowa, jak co roku wyselekcjonowała najlepsze produkcje z tegorocznych festiwali.

Zostaną zaprezentowane filmy lalkowe z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego StopTrik odbywającego się w Mariborze oraz zwycięzcy ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, a także filmy studentów i absolwentów Wydziału Designu i Komunikacji Wizualnej izraelskiego Shenkar College. W ramach obchodów Roku Andrzeja Panufnika odbędą się projekcje animacji filmowych Mischy Giancovich do muzyki dzieci kompozytora. Roxanna Panufnik poszła w ślady ojca i jest dziś jedną z najbardziej uznanych kompozytorek młodego pokolenia, natomiast Jem Panufnik zajmuje się animacją, a pod pseudonimem Jem Stone tworzy muzykę.

 

Cały festiwal otworzy dzieło sceniczne „Domov, Eros, Viera” w wykonaniu słowackich, niezależnych artystów, tworzących wspólnie pod nazwą Med a Prach. Na scenie pojawią się naturalnej wielkości lalki i trzy specjalne szklane ekrany, których aktorzy użyją do zapisywania i obrazowania emocji. Obwodowy Teatr Lalek Mohylew z Białorusi zaprezentuje groteskę politycznąDramat Niemożliwy”. Fabuła nawiązuje do klasycznej konstrukcji eposu rycerskiego – na życie władcy zawiązał się spisek, a wykonawcą zamachu ma być przyszły zięć króla, Rycerz Przykładny. Przedstawienie jest fantazją na temat tego, co by się stało, gdyby komunistyczna międzynarodówka została zawiązana w średniowieczu. Nicola Unger – holenderska artystka, której występy zawsze balansują między sztukami wizualnymi a performance – zrealizuje swój najnowszy projekt, „Audience of One”. Skupia się w nim na roli jednostki w społeczeństwie i bada relacje między indywidualnością a zbiorowością. Zupełnie odmienna w wyrazie jest „Zebra”, pochodzącej z Izraela Meital Raz – to zabawna, dwudziestominutowa opowieść o miłości i przetrwaniu w nieprawdopodobnych życiowych okolicznościach. W swojej drugiej prezentowanej na festiwalu miniaturze stolikowej „Podróż na księżyc” Raz zabiera widzów na wyprawę z hiszpańskim podróżnikiem, Gonsalesem, który niefortunnie gubi się na otwartym morzu.

 

W kolejnych dniach na scenie Instytutu Teatralnego widzowie zobaczą także efekt chilijsko-włoskiej kooperacji w wykonaniu Scarlattine Teatro i David Zuazola Puppets Company. Ich „Cupido es una Broma” to komedia, ukazująca męki trawionego przez miłość Nula, który po odkryciu sprawcy swojego nieszczęścia – Kupidyna – postanawia go pojmać i zniszczyć. Teatr Lalki i Ludzie zaprezentuje performance „Podróż”, którego głównym tematem jest przemijanie. Widowisko składa się z cyklu ruchomych, realizowanych w różnych technikach cieniowych obrazów. Zeszłoroczny laureat nagrody publiczności zaprezentuje komedię „Pulcinella burattino napoletano”. Gaspare Nasuto jest neapolitańskim mistrzem lalkarstwa i rzeźbiarzem – w jego spektaklu głos tytułowego Pulcinella uzyskiwany jest za pomocą instrumentu muzycznego ukrytego w ustach aktora-lalkarza. Podczas festiwalu polską premierę będzie miał spektakl „Tra” Tadeusza Wierzbickiego. To niepowtarzalny teatr cieni stworzony za pomocą podwójnej membrany, lampy oraz figur wyciętych ploterem i naklejonych na celofan. Równorzędnym tworzywem tego spektaklu są kompozycje muzyczne Tadeusza Wieleckiego. Swoje spektakle „Opcje życia wg prof. Leszka Kołakowskiego”, „Drugi pokój”, „Toporland” poza konkursem zaprezentuje jeden z najważniejszych polskich teatrów alternatywnych – Unia Teatr Niemożliwy.

 

 

Program festiwalu:

 

10.10, 19:00 otwarcie wystaw „Kde Bolo, Tam Bolo…” i Teatru FOTOgrafii

10.10, 20:00 „Domov, Eros, Viera”, Med a Prach

11.10, 17:00 „Opcje Życia” Unia Teatr Niemożliwy – poza konkursem

11.10, 20:00 „Dramat Niemożliwy”, Obwodowy Teatr Lalek w Mohylewie

12.10, 18:00 „Audience of One”, Nicola Unger

12.10, 19:00 pokaz filmów Roxanny Panufnik, Jema Panufnika i Mischy Giancovich

12.10, 20:00 „Audience of One”, Nicola Unger

13.10, 17:30 oraz 20:00 „Zebra”, „Podróż na Księżyc”, Meital Raz

13.10, 18:30 pokaz filmów animowanych Shenkar College of Enginneeing and Design, Tel-Aviv, Israel

13.10, 20:00 „Zebra”, „Podróż na Księżyc”, Meital Raz

14.10, 17:30 „Cupido es una Broma”, David Zuazola i Scarlattine Teatro

14.10, 19.30 pokaz filmów animowanych z StopTrik International Film Festival

14.10, 20:00 „Cupido es una Broma”, David Zuazola i Scarlattine Teatro

15.10, 18:00 pokaz filmów animowanych z festiwalu ANIMATOR blok 1

15.10, 20:00 „Podróż, Teatr Lalki i Ludzie

16.10, 18:00 „Tra”,Tadeusz Wierzbicki – polska premiera

16.10, 20:00 „Pulcinella burattino napoletano”, Gaspare Nasuto

17.10, 18:00 „Drugi Pokój”, Unia Teatr Niemożliwy – poza konkursem

17.10, 20:00 „Toporland”, Unia Teatr Niemożliwy – poza konkursem

17.10, 21:00 ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród

 

Codziennie po ostatnim spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami w kawiarni Instytutu Teatralnego, moderowane przez Bartka Miernika.

 

Pokazy filmowe w „A.D.A. PULAWSKA”, ul. Puławska 37, Warszawa

 

13.10, 18:00 – pokaz filmów animowanych z festiwalu StopTrik International Film Festival

14.10, 18:00 – pokaz filmu animowanego „Rocks in my pockets” Signe Baumane

15.10, 18:00 – pokaz filmów animowanych z festiwalu Animator

16.10, 18:00 – pokaz filmów Roxanny Panufnik, Jema Panufnika i Mischy Giancovich

 

IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka Też Człowiek, 10-17 października 2014, Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 Warszawa


Strona festiwalu:
www.lalkatezczlowiek.eu

Festiwal na Facebooku: www.facebook.com/lalkatezczlowiek

Leave a Reply