O współczesnej polskiej emigracji w Wałbrzychu

3 października 2014 r., w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu odbędzie się premiera sztuki …Nie czekajcie Gianiny Cärbunariu i Szymona Bogacza. Tłumaczenie, adaptacja i reżyseria: Robert Zawadzki, dramaturgia: Szymon Bogacz, scenografia: Katarzyna Szukszta, choreografia: Katarzyna Kostrzewa. Obsada: Kornelia Angowska [g], Włodzimierz Dyła [g], Michał Kosela, Piotr Mokrzycki.

„Sztuka współczesnej rumuńskiej dramatopisarki zaadaptowana przez polskiego dramaturga to opowieść o losach trojga młodych Polaków żyjących w Dublinie. Magdalena, Cezary, Bogdan. Każdy ma swój powód emigracji, ale łączy ich wspólne marzenie – by w Irlandii znaleźć swoją ziemię obiecaną. Czy to się uda? Odpowiedź zna tylko, przypatrujący się ich tragikomicznym zmaganiom życia w obcej kulturze i konfrontacji z rzeczywistością, Celt.

Nie czekacje to próba opowiedzenia o zjawisku polskiej emigracji ekonomicznej w XXI wieku, oparta na doświadczeniach i badaniach twórców, pytających: kim są ludzie opuszczający nasz kraj w poszukiwaniu lepszego jutra? Co oznacza dziś bycie Polakiem w zjednoczonej Europie? Jakie są powody skazywania się na „długotrwałą tymczasowość”, czyli stan, w którym Polacy migrujący zarobkowo za granicę trwają często przez długie lata, sukcesywnie przesuwając decyzje o powrocie?”

 

Z tym przedstawieniem teatr wałbrzyski wystąpi 17 października 2014 r. na Międzynarodowym Festiwalu „Konfrontacje Teatralne” w Lublinie – spektakl powstał w koprodukcji z tym festiwalem i Centrum Kultury w Lublinie.

Teatr wałbrzyski wszedł w koprodukcję z Teatrem Współczesnym w Szczecinie i tym sposobem powstał spektakl Mariusa von Mayenburga Męczennicy w reżyserii Anny Augustynowicz i ze scenografią Marka Brauna. Premiera w Szczecinie będzie miała miejsce 11 października, a w Wałbrzychu – 24 października.

Sztuka von Mayenburga opowiada historię zderzenia religijnej i świeckiej wizji świata oraz poddaje pod dyskusję różne aspekty fanatyzmu. Męczennicy to propozycja skierowana w równej mierze do dorosłych i młodzieży.

Obsada: Konrad Beta, Maria Dąbrowska, Sara Celler-Jezierska, Rafał Kosowski, Barbara Lewandowska, Maciej Litkowski, Filip Perkowski i Czesław Skwarek.

Natomiast na listopad, z cyklu „Stój, bo strzelam !”, zapowiadana jest premiera sztuki Złe kino, czyli makabryczny stand-up Eweliny Żak.

Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply