Miłość, nienawiść i inne dramaty

Szczecińskie teatry rozpoczęły nowy sezon artystyczny od mocnych akcentów. Część premier odbyła się we wrześniu, kolejne będą już w październiku.

Teatr Polski pokazał najpopularniejszą historię miłosną na świecie – Romea i Julię 1939 w reżyserii Grzegorza Suskiego. Nie jest to jednak klasyczna opowieść Szekspira. Historia oparta jest na faktach i dzieje się w Bydgoszczy, w sierpniu 1939 roku, gdzie przed wojną mieszkały osoby o różnym pochodzeniu narodowościowym. Wybuch wojny i wzajemna nienawiść doprowadziły do tego, że sąsiedzi, pochodzący z różnych narodów wzajemnie się mordowali.

Do roli Julii dała namówić się Karolina Chapko, popularna aktorka krakowskiego teatru Bagatela, znana z filmów Oszukane i Yuma oraz serialu Wojna i miłość 1920. Rolą Romea zadebiutował przystojny absolwent PWST w Krakowie – Jakub Sokołowski.

Romeo i Julia 1939, Teatr Polski, premiera 13 września

 

Teatr Kana zaprosił na Projekt: Matka w reżyserii Mateusza Przyłęckiego. Spektakl powstał na podstawie tekstów z blogu „Macierzyństwo bez lukru”. Aktorki, z których dwie same przeżywają macierzyństwo (Bibianna Chimiak i Marta Giers-Sanecka) za pomocą krótkich scenek, skeczy i piosenek pokazują jak trudno jest być matką, jak trudno zaakceptować nowe życie w swoim ciele, a potem w życiu, jakim koszmarem jest sam poród, zwłaszcza w obecności obojętnego personelu.

Do spektaklu włączone są animacje, krótki film parodiujący reklamy społeczne i pokazujące ich absurd oraz różne efekty dźwiękowe.

Projekt: Matka, Teatr Kana, premiera 19 września

W ostatni weekend września swoją premierę pokazał Teatr Lalek PleciugaPrzygody Sindbada Żeglarza w reżyserii Aleksandra Maksymiuka. Za namową potwora z głębin, nie bez powodu zwanego Diabłem Morskim, młody i spragniony przygód Sindbad wyrusza w świat. Podczas swych podróży zwiedzi magiczne krainy, stanie twarzą w twarz ze śmiertelnymi niebezpieczeństwami, pokocha piękne księżniczki i pozna gorycz niespełnionych marzeń.

Spektakl jest przeznaczony dla dzieci od 6 lat.

Przygody Sindbada Żeglarza, Teatr Lalek Pleciuga, premiera 27 września.

W październiku swoją pierwszą premierę będzie miał Teatr WspółczesnyMęczennicy Mariusa von Mayenburga w reżyserii Anny Augustynowicz. Sztuka, której akcja rozgrywa się w środowisku szkolnym, porusza m.in. problem fanatyzmu i poszukiwania duchowości w zlaicyzowanym świecie, którego aktualność w świetle debat, które niedawno przetoczyły się przez media, wydaje się szczególnie widoczna.

Przedstawienie realizowane jest w koprodukcji z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu. To będzie polska prapremiera .

Męczennicy, Teatr Współczesny, premiera 11 października.

A w listopadzie Teatr Współczesny stawia na nieco lżejszy repertuar, czyli na Szkołę żon Moliera w reżyserii Justyny Celedy. Premiera klasycznego tekstu mistrza komedii z Arkadiuszem Buszko w roli Arnolda o debiutującą na scenie Teatru Współczesnego Adrianną Janowską-Moniuszko jako Anusią, na pewno przypadnie szczecińskim widzom do gustu, jak poprzednie spektakle tej reżyserki.

Szkoła żon, Teatr Współczesny, premiera 8 listopada.

Teatr Polski w listopadzie proponuje Wariacje tischnerowskie, spektakl na podstawie Filozofii po góralsku ks. Józefa Tischnera w reżyserii Artura „Barona” Więcka – autora filmu o księdzu Józefie Życie w opowieściach oraz takich hitów jak Zakochany anioł i Anioł w Krakowie. Tischnerowska koncepcja świata i człowieka ukazana w przystępnej, dowcipnej formie góralskich opowieści i góralskiego spojrzenia na życie.

Wariacje tischnerowskie, Teatr Polski, premiera 20 listopada.

Opera na Zamku pierwszą premierę w sezonie zapowiada na koniec października Dzieje grzechu. Spektakl baletowy na podstawie powieści Stefana Żeromskiego o tym samym tytule do muzyki Mieczysława Karłowicza. Czy miłość kobiety może sprowadzić ją na samo dno? Czy w opanowanym przez mężczyzn świecie jest w stanie ocalić swoją godność? Historia miłości, upadku jednostki i walki o siebie w niesprawiedliwym świecie. Wizualna strona spektaklu inspirowana będzie twórczością Edwarda Muncha.

Dzieje grzechu, Opera na Zamku, premiera 25 października.

Małgorzata Klimczak

Leave a Reply