Częstochowski Hamlet i przegląd

Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie we wrześniu (premiera – 13 września 2014) wystawił Hamleta w reżyserii i ze scenografią Andre Hübner – Ochodlo (premiera tego spektaklu odbyła się w lipcu w Teatrze Atelier w Sopocie, gdzie reżyser jest dyrektorem). Mówi reżyser: – Hamlet jest pełen tajemnic… Niewątpliwie to jeden z najtrudniejszych i najbardziej poruszających dramatów w dziejach teatru. Dla reżysera, który sięga po ten tekst to wielka przygoda, frapująca podróż przez meandry ludzkiej duszy. Ile tam jest niedopowiedzeń, niejasności, aluzji, zagadek… Dla mnie to przede wszystkim tekst o wstydzie i miłości niemożliwej. I o podświadomości, która jest motorem wszystkich działań.

 

Obsada: Hamlet – Maciej Półtorak, Gertruda – Teresa Dzielska, Klaudiusz, Duch ojca Hamleta – Adam Hutyra, Poloniusz – Piotr Machalica, Ofelia – Martyna Kowalik (gościnnie), Laertes – Daniel Misiewicz (gościnnie), Ozryk, Rosenkrantz – Waldemar Cudzik, Duchowny, Guildenstern – Bartosz Kopeć, Horacy – Adam Machalica (gościnnie, AT, Warszawa), Grabarz – Michał Kula.

A od 28 września do 5 października odbywa się w tym teatrze VIII PRZEGLĄD PRZEDSTAWIEŃ ISTOTNYCH „Przez Dotyk” – Kobieta. W ramach imprezy zaprezentowanych zostanie 10 tytułów z 10 teatrów. Wydarzenie otworzy muzyczny spektakl Piaf z Teatru Lubuskiego (Zielona Góra). Widzowie zobaczą też m.in. Konstelacje z Teatru Polonia (Warszawa), Poskromienie złośnicy Teatru im. Stefana Żeromskiego (Kielce) czy Tramwaj zwany pożądaniem Teatru Ateneum (W-wa).

Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply