MEFISTOFELES Arrigo Boito w Krakowie

25 września br na scenie Opery Krakowskiej odbędzie się premiera Mefistofelesa Arrigo Boito, która zainauguruje nowy sezon 2014/2015 krakowskiej sceny. Przedstawienie wyreżyserował Tomasz Konina, znany z realizacji operowych w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, chór przygotował Zygmunt Magiera, a kostiumy zaprojektowała ceniona kreatorka mody Joanna Klimas.
Za stylizację fryzur artystów odpowiedzialna jest pracownia Jagi Hupało, a za makijaż polska firma kosmetyczna Inglot. Spektakl przygotowywany jest we współpracy z Orkiestrą Symfoniczną z Trondheim (Trondheim Symfoniorkester) w ramach projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim”.

 

Polsko-norweski projekt jest kontynuacją współpracy, którą zapoczątkowało wspólne przedstawienie Don Giovanniego W. A. Mozarta w międzynarodowej obsadzie z udziałem chóru i baletu Opery Krakowskiej oraz orkiestry z Trondheim pod batutą Tomasza Tokarczyka (marzec 2013).

Mefistofeles to jedna z licznych prób przeniesienia Fausta Goethego do opery. Autor muzyki i libretta w jednej osobie, zachował zasadnicze wątki dzieła wielkiego Weimarczyka: prolog w niebie z zakładem Mefistofelesa o duszę Fausta, historię uwiedzenia Małgorzaty i jej śmierci, Noc Sabatu i miraż Pięknej Heleny, w końcu śmierć Fausta, wypowiadającego decydujące zdanie na temat szczęścia.

W przedstawieniu Opery Krakowskiej będzie to historia człowieka rozdartego między pragnieniem świętości a codziennością, operowy fresk wiodący od modlitwy i rozmowy z Bogiem po obrazy piekła. Opera łączy przejmującą opowieść o miłości z efektownymi scenami chóralnymi.

W spektaklu bierze udział 100 – osobowy chór (w tym 32-osobowy chór dziecięcy), w obsadzie śpiewacy krakowscy, polscy i zagraniczni.

 

REALIZATORZY

Inscenizacja, reżyseria i scenografia: Tomasz Konina
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Kostiumy: Joanna Klimas
Przygotowanie chóru: Zygmunt Magiera

Konsultant wokalny solistów: Ryszard Karczykowski

Ruch sceniczny: Monika Myśliwiec

Reżyseria światła: Dariusz Pawelec
Koncepcja i stylizacja fryzur: JAGA HUPAŁO & CREATE TEAM

Opracowanie i stylizacja makijażu: INGLOT

 

OBSADA

Mefistofeles: Daniel Borowski, Wołodymyr Pankiv, Tomasz Raff

Faust: Vasyl Grokholskyi, Daniel Magdal, Zurab Zurabishvili

Małgorzata: Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Anna Wierzbicka

Marta: Agnieszka Cząstka, Maria Stattin

Wagner, Nereusz: Paweł Brożek, Krzysztof Kozarek

Helena: Marta Abako, Elodie Hache, Elisabeth Teige

Pantalis: Wanda Franek

 

Premiera: 25 września 2014

Kolejne spektakle: 26, 28 i 30 września 2014

Leave a Reply