Wyspiański, Bułhakow, Topor, Poe, Borges, czyli Teatr Malabar w Przodowniku

Warszawscy widzowie mogą zapoznać się z twórczością Teatru Malabar Hotel, który gościł na tegorocznych Warszawskich Spotkania Teatralnych. Do swoich przedstawień Malabar zaprasza artystów o różnych doświadczeniach artystycznych i poruszających się w odmiennych estetykach. W centrum zainteresowania grupy jest forma, zarówno rozumiana po Witkacowsku, jak i nawiązująca do teatru plastycznego i lalkowego. Malabar ma na koncie ponad 30 nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą. Ich przedstawienia były pokazywane na blisko 100 festiwalach teatralnych.

Na początek – 26 i 27 września – spektakl „Głośniej” (na zdj.), zainspirowany prozą współczesnego amerykańskiego pisarza Jonathana Safrona Foera. Rzeczywistość widzimy oczami małego chłopca, któremu rozpadł się świat, i który próbuje go po swojemu poskładać. Przedstawienie wyreżyserował Michael Vogel, występują Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski.

 

Bacon” (11, 12 października) – inscenizacja ukazuje życie malarza Francisa Bacona przez pryzmat jego twórczości. Główny temat to przenikanie się biografii i sztuki. Jego ukazaniu służy kolaż literacko-plastyczno-muzyczny z ożywionymi demonami Bacona w roli głównej. Reżyseria Marcin Bartnikowski, występuje Marcin Bikowski. Przedstawienie zdobyło m.in.: Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Lalka Też Człowiek


Kolejny spektakl – „Baldanders”
(17, 18 października) jest inspirowany fantastycznymi światami Borgesa, Topora i Poego. Pokazuje relację między dziwolągiem w klatce i jego oprawcą. Świat, który powołano, by kusił i przyciągał widzów, tym, co sztuczne, tandetne, niedokończone. Przedstawienie wyreżyserował Marcin Bikowski, występują Marcin Bartnikowski i Marcin Bartnikowski. Spektakl zdobył m.in.: nagrody główne na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Bez granic w Cieszynie, na Festiwalu Lalka Też Człowiek w Warszawie, w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Wielką Nagrodę Publiczności na Festiwalu Lalka Też Człowiek.

Zobaczymy również „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (23, 24 października), w reżyserii Magdaleny Czajkowskiej i Marcina Bartnikowskiego „Ponadczasowość dramatu Wyspiańskiego wynika z ukazania, że integracja nie jest możliwa. We wspólnotowych ciągotach, zrywach, wielkich celach bez planu, upatrujemy kwintesencję polskości; zarówno w aspekcie negatywnym, jak i pozytywnym. Tak było i jest; czy będzie?” – pytają twórcy.

Mistrz i Małgorzata” (29, 30, 31 października) na podstawie kultowej powieści Michaiła Bułhakowa to koprodukcja Teatru Malabar z Teatrem Dramatycznym. Twórcy spektaklu pytają o znaczenie duchowości, prawdy i wolności w naszym życiu. Po świecie Bułhakowa oprowadza nas kilku narratorów, a przedstawienie wzbogacają elementy teatru formy i teatru lalkowego. Spektakl wyreżyserowała Magdalena Miklasz, występują m.in. : Anna Stela, Agnieszka Makowska i Łukasz Lewandowski.

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Scena Przodownik

Olesińska 21

Bilety: 663 741 903,

Bilety online: bilety.teatrdramatyczny.pl

Leave a Reply