„Król żydowski” w Łodzi

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi dołącza do obchodów 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W ramach wydarzeń towarzyszących zapraszamy na czytanie performatywne powieści Leslie Epsteina Król żydowski w adaptacji i reżyserii Zdzisława Jaskuły. 23 sierpnia / godz. 20.00 / Mała Sala / ul. Zachodnia 93 / wstęp wolny.

 

Król żydowski amerykańskiego pisarza Lesliego Epsteina należy do kanonu literatury holokaustu, w zaskakująco świeży, sugestywny i piękny sposób ukazując moralne oraz psychologiczne aspekty tamtego czasu. To groteskowa i dowcipna, ale też głęboka i poruszająca opowieść o polskim getcie. Nie mówi o konkretnym mieście, podobnie jak nie jest postacią historyczną główny bohater powieści I.C. Trumpelman, mimo że wiele szczegółów zdaje się umiejscawiać wydarzenia w Łodzi, a postać Trumpelmana chwilami do złudzenia przypomina „Prezesa” – Mordechaja Chaima Rumkowskiego, który przewodniczył łódzkiemu judenratowi. Czytanie w Teatrze Nowym skupia się na jednym epizodzie, sporządzaniu przez judenrat listy Żydów na wywózkę z getta. W tragikomiczny sposób splatają się tu różne racje i postawy, objawiają sprzeczne uczucia, nadzieje i marzenia ludzi stojących w obliczu zniewolenia i nieuchronnej zagłady.
Wykonanie: Magda Kaszewska, Kamila Salwerowicz, Wojciech Bartoszek, Michał Bieliński, Wojciech Droszczyński, Łukasz Gosławski, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Adam Kupaj, Konrad Michalak, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Bartosz Turzyński, Jerzy Krasuń, Wojciech Oleksiewicz, Sławomir Sulej.

Leave a Reply