Co jest, Pietrzyk!

Z zaskoczenia w szacownych salach ZASP-u, obchodziliśmy 4 sierpnia siedemdziesiąte urodziny Macieja Pietrzyka. Jubilat nieco się wykręcał, zaznaczając, że to dubeltowe 35 lat.

Życzeniom i wspominkom towarzyszył smakowity recital, w którym Maciej Pietrzyk przypomniał trochę swoich ulubionych piosenek, ballad i pastiszy ze swego repertuaru, m.in. sławną Piosenkę dla córki z okresu strajku w Stoczni Gdańskiej, ballady Okudżawy i swój evergreen, czyli Co jest, najzabawniejszy pastisz piosenki rockowej, jaki kiedykolwiek słyszano. Tym utworem od lat Pietrzyk kończy swoje recitale, nieodmiennie przyjmowaną gorącymi owacjami. Tak było i tym razem.

 

Odśpiewano Sto lat (to znaczy śpiewały Sława Przybylska i Lidia Stanisławska, reszta pobuczała), Paweł Kowalski zagrał popisowo Szopena i Komedę (Rosemary), a na koniec Ignacy Gogolewski wręczył jubilatowi dyplom Zasłużonego Członka ZASP.

Klub Krytyki Teatralnej, z którym Macieja wiążą bliskie i zastarzałe kontakty przyłącza się do licznych życzeń i śmiechów, które wzbudza także jego wystawa karykatur, znanym szeroko m.in. z łamów „Tele Tygodnia”. Obecny na uroczystościach model, czyli Damian Damięcki, potwierdzał jako żywa replika rysunków, że talent karykaturzysty to jeden z mocnych atutów Macieja P., człowieka-orkiestry. No, „co jest”?

Maciej Stanisław Pietrzyk (ur. 1 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski artysta malarz, poeta i aktor, jeden z bardów Solidarności.

W 1968 ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Występował w filmach i sztukach Teatru Telewizji. W 1970 był współzałożycielem zespołu Old Stars, który powstał spontanicznie po występie w programie telewizyjnym Telewizyjny Ekran Młodych, gdzie debiutowali z przebojem pt. Co jest. W 1981, w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej, skomponował muzykę do Piosenki dla córki, która był nieoficjalnym hymnem powstającej „Solidarności”. W 1981 wykonał ją wbrew sprzeciwom cenzury na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zaśpiewał ją także w filmie Andrzeja Wajdy Człowiek z żelaza.

Leave a Reply