Lalki i ludzie

Spektakle Malabar Hotel, jednej z najciekawszych niezależnych grup teatralnych, można zobaczyć na Letnim Przeglądzie Teatru Dramatycznego. Już 9 lipca na Scenie Przodownik obsypany nagrodami „Baldanders”.

Baldanders” (na zdj.) jest inspirowany fantastycznymi światami Borgesa, Topora, Poego. Spektakl ukazujący relacje pomiędzy dziwolągiem, pokazywanym w klatce i jego oprawcą. Ten nieprawdziwy świat i nieprawdziwa historia stanowią pretekst do refleksji nad nami i naszą tożsamością.

„Baldanders” to kolorowy świat Varietes, gdzie główne role grają lalki, manekiny, ludzie i demony, ulegający rozdwojeniom i przemianom. Świat, który powołano by kusił i przyciągał widzów, tym, co sztuczne, tandetne, niedokończone.

 

Spektakl zdobył m.in. nagrody główne na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Bez granic w Cieszynie, na Festiwalu Lalka Też Człowiek w Warszawie, w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Wielką Nagrodę Publiczności na Festiwalu Lalka Też Człowiek. Obaj aktorzy, Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski, otrzymali również nagrody aktorskie, m.in.: w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i na Międzynarodowych Toruńskich Spotkaniach Lalkarzy.

Przedstawienie wyreżyserował Marcin Bikowski, występują Marcin Bartnikowski i Marcin Bartnikowski.

 

Bacon” (na zdjęciu)

 

Spektakl ukazuje życie malarza Francisa Bacona przez pryzmat jego twórczości. To z założenia wejście w ramę, w obraz, gdzie artysta z kawałków swoich dzieł rekonstruuje własne obawy, pragnienia, przetwarza wspomnienia. Jako materiał literacki wykorzystaliśmy dzieła, którymi fascynował się Bacon: fragmenty utworów Szekspira i Eliota, uzupełnione autorskim tekstem.

Główny temat, który nas interesuje to przenikanie się biografii i sztuki. Jego ukazaniu służy kolaż literacko-plastyczno-muzyczny z ożywionymi demonami Bacona w roli głównej.

Reżyseria – Marcin Bartnikowski

Scenografia, Lalki – Marcin Bikowski

Obsada – Marcin Bikowski

Bikowski z gracją i (pozorną) łatwością, na sposób wręcz kuglarski, żongluje najrozmaitszymi, często sprzecznymi ze sobą konwencjami i postaciami. Jednocześnie podtrzymuje w widzach pewność, że każda z tych ról to wciąż ten sam Francis Bacon – walczący jedynie w swojej pracowni z demonami własnej podświadomości. Tak misternie skonstruowanej formy spektaklu nie uniósłby aktor o talencie mniejszym niż Bikowski. – pisał o spektaklu Teatr

 

Malabar Hotel to jedna z najciekawszych niezależnych grup teatralnych. W centrum zainteresowania grupy jest forma, zarówno rozumiana po Witkacowsku, jak i nawiązująca do teatru plastycznego i lalkowego. Malabar ma na koncie ponad 30 nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą. Ich przedstawienia były pokazywane na blisko 100 festiwalach teatralnych na czterech kontynentach.

„Forma, forma, forma! Tu forma rządzi wszystkim, nawet w żywym planie. Przepraszam: treść i forma. Bo to nie żadna czysta forma, żaden teatr formistyczny, żaden teatr plastyczny – to teatr obrośnięty znaczeniami jak dno „Latającego Holendra” kapitana Davy’ego Jonesa glonami i muszlami.”- pisał o Malabarze Teatralny.pl.


„Baldanders” – 9, 10 lipca, godzina 19:00, Scena Przodownik

Bacon” – 18, 19 lipca, godzina 19:00, Scena Przodownik

Bilety: kasa@teatrdramatyczny.pl, 22 656 68 44, 663 741 903

 

Leave a Reply