Kto zabił Alonę Iwanowną? – pożegnanie z tytułem

18 czerwca na Scenie im. H. Mikołajskiej  ostatni spektakl „Kto zabił Alonę Iwanowną?” w reżyserii Michała Kmiecika z Waldemarem Barwińskim, Krzysztofem Ogłozą, Jolantą Olszewską, Piotrem Siwkiewiczem, Dobromirem Dymeckim, Natalią Kalitą, Dariuszem Niebudkiem i Małgorzatą Maślanką.

Przedstawienie „Kto zabił Alonę Iwanowną?” inspirowane „Zbrodnią i karą” Fiodora Dostojewskiego to głos młodego pokolenia, które pilnie obserwuje najnowsze wydarzenia i domaga się prawa do własnej wypowiedzi. Uwzględniając specyfikę miejsca, w którym tworzy – Warszawy, chce mówić ze sceny o lokalnej polityce miejskiej: od spraw socjalnych począwszy na wydatkach na kulturę kończąc. Chce teatru, który jest przede wszystkim trybuną. Miejscem, w którym porusza się tematy społeczne, gdzie nie chodzi tylko o doraźną publicystykę, ale o zajęcie wyraźnego stanowiska.

Raskolnikow, bohater z kryminalną przeszłością opisaną w „Zbrodni i karze” Dostojewskiego, już dawno się skończył. W tej formie już długo nie pociągnie. Jego zbrodni dziś już nikt nie kupuje. Poza tym, nawet on sam ma pilniejsze sprawy i nie w głowie mu zabijanie. Studiuje i właśnie zakłada własny biznes. Wszyscy mylą go z tym, kim on już nie chce być, stawiają oczekiwania, którym nijak nie jest w stanie podołać. Tylko pytanie: „Kto zabił Alonę Iwanowną?” wciąż pozostaje otwarte i domaga się odpowiedzi. Teatr Dramatyczny proponuje więc plebiscyt na mordercę. W szranki o ten zaszczytny tytuł stają m.in. pewien kamienicznik-wyzyskiwacz, Anders Breivik, seryjny morderca z wyspy Utoya, oraz niepoprawny politycznie reżyser, Lars von Trier, który w Melancholii starł z powierzchni ziemi całą ludzkość. Każdy z nich ma jakąś sprawę do załatwienia. Nad każdym ciąży zbliżający się według przepowiedni koniec świata. Każdemu trzeba oddać sprawiedliwość. Czy Lars von Trier faktycznie rozumie Hitlera? Kto zabił Jolę Brzeską? Dlaczego należy okupować Bar Prasowy?

Premiera spektaklu odbyła się 25 lutego 2012 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy.

reżyseria: Michał Kmiecik
dramaturgia: Szymon Adamczak
scenografia, reżyseria światła: Karolina Sulich
kostiumy: Natalia Burzyńska
muzyka: Robert Piernikowski
ruch sceniczny: Przemysław Kamiński
asystentka reżysera ds. produkcyjnych: Patrycja Kycia
głos: Dorota Powierża
produkcja: Sławomir Adamko
sufler, inspicjent: Barbara Zając
realizacja dźwięku: Dariusz Kamiński
realizacja światła: Tomasz Burzyński
realizacja multimediów: Dariusz Kraszewski

 

Uprzedzając pytania purystów językowych, zamieszczamy następującą informację od Michała Kmiecika, autora sztuki „Kto zabił Alonę Iwanowną?”: Błędna odmiana otczestwa w tytule spektaklu jest świadomym zabiegiem autorskim. Tytuł został sformatowany analogicznie do pojawiającego się w prasie i na szablonach pytania „kto zabił Jolę Brzeską?” – akcent na ę i ą, językiem publicystyki, bliższej żywej mowie niż zasadom słownikowym.

 

Fot. Tomasz Dubiel

 

Leave a Reply