Schaeffer w książce

Nakładem Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta ukazał się zbiór Utworów scenicznych Bogusława Schaeffera w 85 rocznicę urodzin artysty. Wybór jest pierwszym polskim wydaniem jego sztuk, wcześniej sumptem autora ukazał się  ten sam wybór utworów, ale w Austrii. Na zbiór (ponad 550 stron druku!) złożyły się następujące utwory: Kaczo, Aktor, Próby, Seans, Tutam, Toast, Rondo, Odwet, Razem, Żniwom Awans, Gdyby, Denni i Glosa. Na druk pozostałych scenariuszy teatralnych Schaeffera wypadnie jeszcze poczekać.

„Trudno w to uwierzyć – pisze we wstępie do wyboru Tomasz Miłkowski – ale utwory sceniczne Bogusława Schaeffera ukazują się w Polsce drukiem po raz pierwszy! Nawet miesięcznik „Dialog”, pismo poświęcone dramaturgii współczesnej, nie zadbał o ogłoszenie na swoich łamach choćby jednego jego dramatu.

 

Autor tak często grywany w Polsce i z granicą może więc uchodzić za osobę tajemniczą, bywa mylony z innym dramaturgiem o innej nieco pisowni nazwiska, które jednak czytane na głos brzmi tak samo, autorem Amadeusza, albo uchodzi za jego brata, rzadko kojarzony z kompozytorem. Słowem, nareszcie trudne do pojęcia zaniedbanie zostaje naprawione – Schaeffer w na swoje 85 urodziny trafia wreszcie na półki księgarskie, choć sam, jak się zdaje, ma co do tego niejakie wątpliwości”.

Leave a Reply