Wielkie Święto Małego Człowieka

Zakończył się Festiwal KORCZAK 2014 oraz 18. Światowy Kongres ASSITEJ.

Zakończyło się największe teatralne święto dla dzieci i młodzieży – XVIII Festiwal KORCZAK oraz 18. Światowy Kongres ASSITEJ. W dniach 23 – 31 maja w Warszawie, na przybyłych gości czekało 20 tysięcy miejsc na różne teatralne atrakcje – warsztaty, happeningi, seminaria, sympozja oraz spektakle. Wszystko po to, aby uczcić wielkie święto małego człowieka! Trudno uwierzyć, że to już koniec! Przygotowania do 18. Światowego Kongresu ASSITEJ trwały prawie trzy lata – wszystko musiało być dopięte na ostatni guzik. Polska po raz pierwszy w historii stała się gospodarzem tego niezwykłego spotkania. Światowy Kongres ASSITEJ to najważniejsze spotkanie wszystkich członków Międzynarodowego Stowarzyszenia ASSITEJ- organizacji zajmującej się twórczością teatralną dla młodych widzów. Odbywa się raz na trzy lata. Kongres jest podsumowaniem trzyletniej działalności organizacji, a jego głównym celem wyznaczanie nowych nurtów i kierunków rozwoju dla teatru młodego widza w przyszłości. Ustalono również, że kolejny Światowy Kongres ASSITEJ w 2017 roku odbędzie się w Kapsztadzie, w RPA. W wyborach na nowego Prezesa Stowarzyszenia ASSITEJ swoje stanowisko utrzymała Yvette Hardie.

 

Do udziału w niezwykłej, światowej edycji Festiwalu KORCZAK zgłoszono ponad 500 spektakli ze wszystkich kontynentów. Ostatecznie Rada Artystyczna Festiwalu zdecydowała o włączeniu do programu 50 produkcji z Polski i Świata. Pośród nich znalazły się propozycje między innymi z: Holandii, Kanady, Węgier, Włoch, Izraela, Meksyku, Norwegii, Danii, Francji, Serbii i Czech. Oprócz spektakli warszawskich teatrów (Teatr Lalka, Teatr Studio, Teatr 6. Piętro, Teatr Dramatyczny, Teatr Powszechny, Teatr Guliwer oraz Teatr Baj) do obejrzenia były także inne krajowe produkcje, takie jak m.in.: „Gra” – Studio Teatralne Blum (Poznań), „Mglisty Billy” – Teatr Figur (Kraków), „Morrison/Śmiercisyn” – Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (Opole), czy „Piękna i Bestia” – Teatr Lalek Banialuka (Bielsko-Biała).

KORCZAK 2014 i Kongres ASSITEJ to nie tylko spektakle- to przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń, poglądów i umiejętności. W jego ramach pokazywane były zarówno spektakle teatrów niezawodowych, jak i innowacyjne projekty twórców profesjonalnych. Dodatkowymi atrakcjami były wystawy: „100 LAT – STO LALEK : Wystawa Historii Lalkarstwa Węgierskiego 1850-1950” , „Dendrofonia” (wirtualne drzewo ożywiane dźwiękami), „Nie ma dzieci – są ludzie. Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” oraz wystawa „85 lat Teatru Baj w Warszawie”.

Przez 9 Festiwalowych dni w Pałacu Kultury i Nauki oraz na płycie głównej PKiN mieściła się specjalna STREFA DZIECKA – miejsce wspólnych happeningów, wystaw, spotkań z pedagogami i psychologami, pokazów filmów oraz spektakli plenerowych. Ogromny biały kokon przed głównym wejściem do PKiN skrywał w sobie setki kolorowych klocków, które używane były w zależności od wyobraźni dzieci.

Ważnym elementem Festiwalu był Benefis Haliny Machulskiej, aktorki, pedagog, reżyser- założycielki Ogniska Teatralnego dla dzieci i młodzieży oraz Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich, działającą przy PO ASSITEJ, która wykształciła wielu polskich aktorów.

Wielką uwagę zgromadzonych wokół Festiwalu gości zdobyło Sympozjum Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz towarzyszący mu pokaz spektaklu „Masz prawo do swych praw” w wykonaniu Teatru Łejery z Poznania.

Festiwal KORCZAK oraz Kongres ASSITEJ były niezwykłe z wielu powodów : po raz pierwszy Festiwal obył się w maju, a nie w październiku, po drugie – po raz pierwszym Warszawa była organizatorem tak dużego przedsięwzięcia dla teatru młodego widza jakim jest Kongres ASSITEJ, a po trzecie- mieliśmy tak wiele propozycji dla widzów – spektakle, STREFA DZIECKA, warsztaty, seminaria. A wszystko dla naszych najważniejszych widzów- dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że kolejna edycja Festiwalu KORCZAK w roku 2015 przyniesie równie dużo pozytywnych wrażeń” – podsumowała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu i Kongresu.

Całość wydarzeń zamknął uroczysty sobotni koncert „Lulabajki” w wykonaniu w Teatru CHOREA z Łodzi.

Patronat medialny nad tegorocznym wydarzeniem objęli: miesięcznik GAGA, magazyn Dziecko, Gazeta Co Jest Grane, dziennik Metro, Radio Bajka, Radio WAWA, TVP ABC, TVP Kultura, miesięcznik Teatr, iCity, Dziecko w Warszawie, miastodzieci.pl, czasdzieci.pl oraz qlturka.pl.

18. Światowy Kongres ASSITEJ oraz Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP pani Anny Komorowskiej. Projekt realizowany jest przy pomocy środków finansowych Ministerstwa Kultury i

Leave a Reply