Największe wydarzenie teatralne w Polsce!

Rusza 18. Światowy Kongres ASSITEJ i Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK!

23 maja w Warszawie rozpoczęło się największe święto młodego widza teatralnego – rusza 18. Światowy Kongres ASSITEJ oraz Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK. Na uczestników tego największego wydarzenia kulturalnego dla dzieci i młodzieży w Polsce czeka ponad 120 spektakli z Teatrów 6 kontynentów Świata. Całość festiwalowych wydarzeń potrwa do 31 maja.

Przez 9 majowych dni Warszawa stanie się kolejny raz stolicą teatrów dla dzieci i młodzieży. W dniach 23 – 31 maja stołeczne teatry czeka prawdziwa kulturalna uczta – do Polski z całego świata przyjadą najlepsze zagraniczne produkcje. W ramach Festiwalu KORCZAK zaprezentują sie także rodzime teatry ze swoimi spektaklami dla najmłodszych. Do Festiwalu zgłosiło się ponad 400 różnych spektakli, Rada Artystyczna po długiej ocenie wybrała z nich aż 50 najlepszych! „Przyjeżdżają do nas teatry z Japonii, Izraela, Zimbabwe, Rosji, Kanady, Argentyny oraz wielu europejskich krajów. To unikalna okazja, żeby poznać kulturę oraz sztukę krajów oddalonych od nas setki kilometrów. Warto też sprawdzić polskie produkcje, które przyjeżdżają do nas z różnych zakątków Polski specjalnie na Festiwal KORCZAK. Teatr dla młodego widza nigdy nie był tak blisko mieszkańców Warszawy!” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Kongresu i Festiwalu KORCZAK.

 

Pomimo obecności gości z wielu stron świata, brak znajomości języka nie będzie problemem – spektakle bowiem przygotowane są bez bariery językowej. Aktorzy operują światłem, muzyką, scenografią oraz innymi elementami spektaklu w taki sposób, aby dotrzeć do każdego widza, nawet tego najmłodszego, bez potrzeby znajomości obcych języków.

Festiwal rozpoczyna tradycyjny „Bieg ze Złocistym” – pamiątkowym uczczeniem pamięci Dobrego Doktora Janusza Korczaka, patrona wydarzenia. W piątek dzieci w barwnym pochodzie, który startuje ze STREFY DZIECKA, z żółtymi balonikami w dłoni symbolicznie wypuszczą je w powietrze tuż przy pomniku Korczaka w pobliskim parku.

Przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki powstanie rzeźba przestrzenna, która stanie się elementem kolejnego Festiwalowego zjawiska- STREFY DZIECKA. Będzie to miejsce, które będzie można bezpłatnie odwiedzać przez cały czas trwania Festiwalu KORCZAK. W ogromnym płóciennym kokonie odbywać się będą pokazy spektakli ulicznych, wystawy, spotkania z psychologiem, i Rzecznikiem Praw Dziecka. Przed PKiN rozstawionych zostanie także prawie 400 kolorowych kloców z których to najmłodsi będą mogli tworzyć fantazyjne rzeźby. Każdy uczestnik STREFY DZIECKA będzie mógł zostawić po sobie ślad na specjalnej „Alei Gwiazd” – pamiątkowym, złotym „dywanie”, na którym dzieci mogą złożyć podpisy lub odrysować ręce.

Po raz pierwszy w historii Polska dostąpiła zaszczytu organizacji prestiżowego wydarzenia- Światowego Kongresu ASSITEJ, który od lat 60. jest organizowany co 3 lata w innym kraju. Od 23 do 31 maja 2014 roku to Warszawa będzie gościć międzynarodowych przedstawicieli – artystów, twórców i ekspertów związanych teatrem, aktorów, reżyserów, dramaturgów, artystów, edukatorów, wychowawców oraz media z całego świata. „To niecodzienne wydarzenie i cieszymy się, że Warszawa, będzie miała możliwość pokazania się jako organizator tak ważnego wydarzenia w świecie teatrów dla dzieci. Mamy potwierdzony przyjazd prawie 300 delegatów z różnych krajów, a każdy z nich jest bardzo ciekaw zarówno Festiwalu, jak i samej Warszawy” – dodaje Grażyna Karwowska-Winiarek.

Kongres ASSITEJ to liczne debaty plenarne, panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania i seminaria. Wszystko po to, aby wzbogacić wiedzę profesjonalistów i nadać teatrowi młodego widza impulsu do działań i rozwoju. Podczas wielu spotkań omawiana będzie międzynarodowa kondycja teatru dla dzieci i młodzieży, poszukiwanie rozwiązań i skutecznych działań w jego pracy. Hasłem przewodnim spotkania jest NO LIMITS, które należy rozumieć jako brak barier i ograniczeń – w teatrze, wspólnej pracy i idei.

18. Światowy Kongres ASSITEJ oraz Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP pani Anny Komorowskiej. Projekt realizowany jest przy pomocy środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m. st. Warszawy. Współorganizatorem projektu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Partnerzy merytoryczni: Centrum Nauki Kopernik, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Narodowe Centrum Kultury oraz Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury.

Biuro Kongresu i Biuro Festiwalu ma swoją siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wszystkie planowane wydarzenia odbędą się przy współpracy siedmiu teatrów, w których wystawiane będą spektakle w ramach Festiwalu KORCZAK 2014. Festiwal gościć będą: Teatr Lalka, Teatr Studio, Teatr 6. Piętro, Teatr Dramatyczny, Teatr Powszechny, Teatr Guliwer oraz Teatr Baj.

***

Patronat medialny nad tegorocznym wydarzeniem objęli: miesięcznik GAGA, magazyn Dziecko, Gazeta Co Jest Grane, dziennik Metro, Radio Bajka, Radio WAWA, TVP ABC, TVP Kultura, miesięcznik Teatr, iCity, Dziecko w Warszawie, miastodzieci.pl oraz qlturka.pl.

18. Światowy Kongres ASSITEJ oraz Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP pani Anny Komorowskiej. Projekt realizowany jest przy pomocy środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m. st. Warszawy. Współorganizatorem projektu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

***

18. Światowy Kongres ASSITEJ Teatrów dla Dzieci i Młodzieży i Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK 2014

18. Światowy Kongres ASSITEJ oraz Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK objęła patronatem Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt realizowany jest przy pomocy środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m. st. Warszawy. Współorganizatorem projektu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK Organizatorem Festiwalu KORCZAK od 1996 roku niezmiennie jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Główną inicjatorką jest Pani Halina Machulska – pedagog, aktorka, reżyser, popularyzatorka dramy w Polsce. Honorowym Dyrektorem Festiwalu jest Profesor Maciej Wojtyszko – reżyser teatralny i filmowy, dramaturg, autor książek popularnonaukowych i beletrystyki dla dzieci, Dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Dyrektorem Festiwalu od kilkunastu lat jest Grażyna Karwowska-Winiarek – autorka projektów z dziedziny kultury, menedżer, absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Dyrektorem Artystycznym jest Wojciech Stefaniak – pseudonim artystyczny Faruga – absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, reżyser, autor koncepcji
i realizator wielu międzynarodowych projektów teatralnych.

Światowy Kongres ASSITEJ Światowy Kongres jest najważniejszym spotkaniem wszystkich członków Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, odbywającym się co trzy lata. To refleksja nad zrealizowanymi działaniami i pracą ASSITEJ w latach 2011-2013 oraz nad wizją przyszłości. Do światowego Stowarzyszenia ASSITEJ należy 75 państw z całego świata. W ramach Kongresu odbędzie się szereg dyskusji, seminariów, spotkań plenarnych poświęconych teatrowi dla młodego widza. Podczas Kongresu odbędzie się Walne Zgromadzenie sprawozdawczo-wyborczego Stowarzyszenia ASSITEJ z wyborem nowych światowych władz

Więcej informacji na temat Festiwalu KORCZAK oraz Kongresu ASSITEJ na nowej stronie internetowej:

www.korczak-festival.pl

www.assitej2014.pl

www.facebook.com/FestiwalTeatralnyKorczak

 

obejrzyj nas festiwalowy spot:

https://www.youtube.com/watch?v=ydyeM89eUxg

Leave a Reply