Teatralne Trójmiasto: w Gdańsku urodziny Szekspira i współczesne niespodzianki

Czy najsilniejszy człowiek świata otworzy dach, którego jedno skrzydło waży 40 ton? Ilu aktorów pomieści 100-metrowy mur? To niezwykłe miejsce, bo swoista ścieżka spacerowa wokół powstającego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. I na nim m.in. rozegra się widowisko przygotowane przez Wojciecha Misiuro, Zofię de Ines, Justynę Łagowską, Macieja Szupicę i Olo Walickiego. Do udziału w happeningu zaproszono również Akrobatyczny Teatr Tańca Mira-Art, studentów Studium Wokalno -Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej i Uniwersytetu Gdańskiego.

Pierwsze publiczne otwarcie dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nastąpi z okazji 450 urodzin Szekspira. 40-tonowy ciężar dźwigać będzie Mariusz Pudzianowski.

 

Wieczorowe wydarzenia artystyczne zaplanowano na 23 kwietnia, tuż po wręczeniu dorocznej Pomorskiej Nagrody Artystycznej, gdzie też są zgłoszeni ludzie teatru. Jak zapowiadają organizatorzy artystycznego przedsięwzięcia bryła teatru ożyje i symbolicznie otworzy się – na świat, na sztukę, na wszystkich widzów. Wydobyty z wieczornej scenerii grą świateł i projekcji budynek rozbłyśnie, a okalający go mur opanują akrobaci, tancerze i aktorzy. Przestrzeń wypełni się muzyką, a zbudzone ze snu Tradycja i Sztuka sprawią, że narodzi się nowy teatr. Urodziny Williama Szekspira są cyklicznym wydarzeniem, od 1992 roku organizowanym przez Fundację Theatrum Gedanense, a od 2008 roku również przez Gdański Teatr Szekspirowski.

Rok 2014 jest wyjątkowy nie tylko dla „szekspiromanów” i ludzi teatru, bo 450 rocznica urodzin Szekspira, ale też na wrzesień planowane jest pełne otwarcie nowej, gdańskiej i europejskiej, sceny teatralnej – siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Urodzinom będzie też towarzyszyła dwudniowa sesja zatytułowana Obrazy Szekspira.

Będą to rozważania o Szekspirze utrwalonym w kulturze. Interesuje nas język filmu (również animowany), malarstwo, komiks i sztuki cyfrowe – mówi Marta Nowicka współkoordynatorka projektu.

Ciąg w Teatrze Wybrzeże

W Teatrze Wybrzeże trwają próby sztuki Michała Buszewicza Ciąg. Spektakl reżyseruje Ewelina Marciniak, studentka piątego roku reżyserii krakowskiej PWST, która już po raz kolejny w ramach trwałej współpracy sięga po tekst tego autora. Reżyserowała Zbrodnię, za którą zdobyła nagrodę na Festiwalu Premier w Bydgoszczy. W Gdańsku w Teatrze Wybrzeże Ewelina Marciniak reżyserowała Amatorki Elfriede Jelinek, spektakl nagradzany i komentowany. Scenografię do Ciągu przygotowuje Katarzyna Borkowska, absolwentka krakowskiej ASP, systematycznie współpracująca z Mają Kleczewską. Premiera spektaklu planowana jest na 16 maja 2014 roku na Scenie Malarnia.
Picie jest naszym sportem narodowym! – mówi autor. Dla kurażu setka, piwo, a dla koneserów wino. Kim jest alkoholik? Czy tylko ten spod budki z piwem obszczymur, który nie panuje nad sobą?, bo na pewno nie ja… – myśli bohater sztuki. Jak pić to na umór. Film się urwał, no to trudno, bywa, ale jednak bawiliśmy się świetnie. A rodzina? Najlepiej, żeby kryła takiego, co ma ochotę po prostu się napić. Konwencjonalne. Stereotypy królują. A że to choroba, teoretycznie wiadomo. A że śmiertelna…no cóż. Ten spektakl ma być rozmową o tym, co bywa upiorem dnia codziennego, a co skrzętnie skrywane staje się niebezpieczną grą.

W spektaklu zagrają: Małgorzata Brajner, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Katarzyna Figura, Piotr Biedroń, Krzysztof Matuszewski oraz Michał Jaros.

Na czerwiec Teatr Wybrzeże zapowiada spektakl Radosława Paczochy zatytułowany Broniewski. w reżyserii Adama Orzechowskiego. Niestety, jeszcze nic nie wiadomo o obsadzie, bo nie zaczęły się próby – jak informował Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy tej sceny.

W Operze Bałtyckiej Tosca

Dyrektor Opery Bałtyckiej Marek Weiss dotrzymuje słowa. Kiedy obejmował tę scenę, zdjął – jak mówił – zestarzałą Toscę, ale ponieważ bardzo lubi i ceni tę operę, obiecał, że przed odejściem z Bałtyckiej przywróci tę operę gdańskiej publiczności. I 25 maja odbędzie się premiera Tosci Pucciniego w reżyserii Marka Weissa ze scenografią Hanny Szymczak. Kierownictwo muzyczne sprawować będzie Tadeusz Kozłowski. W obsadzie świetni soliści: Katarzyna Hołysz jak Tosca, Paweł Skałuba zaśpiewa partię Mario Cavaradossi, a Mikołaj Zalesiński wystąpi jako baron Scarpia.

W Gdyni Festiwal Sztuk Współczesnych R@port, Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna i I finał konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzję dla młodego krytyka. Wszystkie te zdarzenia w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza.

R@port zaczyna się 18 maja. Tego dnia poznamy też zwycięzcę nagrody dramaturgicznej i konkursu dla krytyków. Festiwal zapowiada się atrakcyjnie, choć jeszcze trwają ustalania z teatrami, które przyjadą do Gdyni. Wiadomo, że przyjedzie Stary Teatr z Krakowa i spektakle z Warszawy. Szczegóły powinny pojawić się niebawem.

Będzie mistrz Gałczyński…

W Teatrze Miejskim w Gdyni im. Witolda Gombrowicza Jeszcze bardziej Zielona Gęś, premiera zapowiadana na 27 czerwca 2014 w reżyserii Jarosława Kiliana, z muzyką Grzegorza Turnaua, a choreografią Jacka Tomasika. Zapowiada się zabawne i kolorowe przedstawienie. Kto pamięta jeszcze tygodnik Przekrój z profesorem Filutkiem, ten też zapewne wie, że nieco wcześniej na ostatniej stronie mistrz Gałczyński publikował groteskowe opowiastki z takimi bohaterami jak Alojzy Gżegżółka, pies Fafik, Osiołek Porfirion czy Profesor Bączyński. Te drobiazgi śmieszą do łez. Warto się o tym przekonać. W gdyńskim przedstawieniu wykorzystane zostaną też nieznane teksty autora Zaczarowanej dorożki. W spektaklu obejrzymy cały zespół teatru, w rolach prowadzących wystąpią Elżbieta Mrozińska (Zielona Gęś), Dorota Lulka (Hermenegilda Kociubińska), Bogdan Smagacki ( Pies Fafis) czy Rafał Kowal (Osiłek Porfirion).

W Muzycznym Korwinalia

To będzie wyjątkowy koncert poświęcony Maciejowi Korwinowi, dyrektorowi tej sceny w latach 1995-2013. Pierwsza odsłona nastąpi 12 czerwca, a następnego dnia Nowa Scena Teatru Muzycznego otrzyma imię wieloletniego dyrektora, który był orędownikiem przebudowy teatru i doczekał realizacji tej części projektu. W programie koncertu-spektaklu fragmenty najciekawszych spektakli wyreżyserowanych przez Macieja Korwina na gdyńskiej scenie min. Evita, Jesus Christ Superstar, Chicago, Piękna i Bestia, My Fair Lady czy Shrek.

Teatr Gdynia Główna

Ta scena na dworcu głównym w Gdyni bardzo się zadomowiła. 12 kwietnia premiera Ała rzeczywistość, czyli opowieść o świecie owładniętym przez Internet i eventy. Świat zapisany i odkryty, przetwarzany, przepisywany… świat bez tajemnic? Jak odnaleźć się w tym przepięknym, a może przeklętym nadmiarze? O tym właśnie będzie to przedstawienie, które reżyseruje Maciej Konopiński wg scenariusza Mariusza Więcka i Jerzego Wójcika, aranżacje video plastyczne stworzyli Filip Ignatowicz i Marcin Szuszkiewicz.

Alina Kietrys

Leave a Reply