Teatr Telewizji – „Ballada o Zakaczawiu”

TVP Kultura zaprasza na spektakl Waldemara Krzystka o powojennej historii Zakaczawia, „przeklętej” dzielnicy Legnicy, opowiedzianej poprzez losy złodziejskiej szajki Benka Cygana.

W spektaklu oglądamy narodziny bandy Cygana w czasach popaździernikowej odwilży, rozkwit w czasach „małej stabilizacji” oraz upadek u progu nowej Polski, która wykreowała nowy typ postaw. W tych nowych wzorcach osobowych i ideałach młodego kapitalizmu nie mieści się już tradycyjny światek peerelowskiej przestępczości, ze swoim specyficznym „kodeksem” honorowym. Z upadkiem szajki splata się osobisty dramat Benka Cygana.

 

Podczas pracy nad scenariuszem autorzy obficie czerpali z lokalnego folkloru i obyczajowości „dzielnicy cudów”, jak do dziś bywa nazywane Zakaczawie. „Zbieraliśmy (…) konkretne prywatne wspomnienia, rozmawialiśmy z ludźmi. Wysłuchiwaliśmy barwnych opowieści, choćby o wyczynach przesiedlonej na Dolny Śląsk lwowskiej szkoły kieszonkowców. Choćby o tym brawurowym wyniesieniu śpiącej klientki w łóżku na ulicę. Nie weryfikowaliśmy tych legend, zaufaliśmy pamięci zakaczawian” – mówił Krzysztof Kopka, jeden ze współtwórców.

W efekcie powstał intrygujący spektakl, w którym prywatne, lokalne mitologie łączą się z historią Polski ostatniego półwiecza. Historią ukazaną w sposób nierzadko kontrowersyjny, prowokujący do dyskusji. Premiera sztuki odbyła się w październiku 2000 roku w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy. Sława „Ballady…” rychło wykroczyła daleko poza Dolny Śląsk.

„Balladę o Zakaczawiu” TVP Kultura przypomina w ramach cyklu przedstawień, których tematem są lokalne historie. Rozpoczęła go premiera „Korzeńca” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, a uzupełni również premierowa emisja spektaklu Teatru Nowego w Zabrzu: „Miłobójcy, czyli koniec świata w Zabrzu”.

Emisja 8 kwietnia, godz. 20:20, TVP Kultura

 

Leave a Reply