W Lublinie Teatr Andersena skończy 60 lat

W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie 5 kwietnia 2014 odbędzie się premiera Kupca weneckiego Szekspira w reżyserii Pawła Łysaka. Dramaturgia: Artur Pałyga, scenografia /kostiumy /światła: Justyna Łagowska.

 

Jarosław Cymerman pisze na stronie teatru:

…to komedia oparta na emocjonalno-finansowych perypetiach, w której miłość i nienawiść miesza się ze światem wielkich pieniędzy, skomplikowanych transakcji i prawnych sztuczek. Skąd my to znamy ? Stradfordczyk opisując XVI-wieczną Wenecję potrafi jednocześnie pokazać uniwersalne reguły rządzące światem „pięknych i bogatych”. Wenecja nie pojawiła przecież w tym dramacie przypadkowo – była za czasów Szekspira centrum finansowym świata – takim Wall Street czy londyńskim City.(…) Szekspir plącząc erotyczno-finansowo-religijno-narodowościowy węzeł bardzo trafnie obnaża mechanizmy działania ówczesnych „wilków z Wall Street”- wszelkie uczucie może zostać wykorzystane przeciwko nam, szlachetność nie zawsze okazuje się wymienialna na prawdziwe pieniądze, a na każdego – nawet najbardziej przebiegłego i bezwzględnego – może znaleźć się odpowiedni haczyk. Aż dziw bierze, że wobec tego wszystkiego Szekspir każe nam w jednej ze scen wierzyć, że to jednak nie złoto czy srebro kryje w sobie prawdziwe szczęście.

Obsada: Jerzy Rogalski (w roli tytułowej), Tomasz Bielawiec, Jerzy Kurczuk, Wojciech Rusin, Janusz Łagodziński, Daniel Dobosz, Marta Ledwoń, Halszka Lechman, Marta Sroka i inni.

Teatr im. H. Ch. Andersena przygotowuje się do obchodów jubileuszu 60 lat swego istnienia. Kulminacja obchodów nastą pi 5 kwietnia, kiedy to odbędzie się konferencja dyrektorów teatrów lalkowych, a wieczorem galowy koncert jubileuszowy Zapałki Andersena 2014. Tymczasem na 31 maja zaplanowana jest w tym teatrze premiera Cudownej lampy Alladyna.

 

Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply