Łódź w literaturze

Wpisując się w bardzo emocjonującą dyskusję o Łodzi Mała Literacka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka proponuje spotkanie o przedstawianiu Łodzi w tekstach literackich. Ziemia obiecana czy jałowa? Miasto złe czy kreatywne? Przeklęte czy pełne możliwości? O tych i wielu innych obliczach Łodzi w literaturze opowiedzą w Małej Literackiej: dr Karolina Kołodziej, dr Przemysław Owczarek i Igor Stokfiszewski. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Cytacka. Zapraszamy 18 marca 2014 r. (wtorek) 19.00 do Małej Sali (Łódź, ul. Zachodnia 93). Wstęp wolny. Wydarzenie na FB.

 

Karolina Kołodziej – łodzianka, adiunkt w Katedrze Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie naukowo zajmuje się badaniem literackiej przeszłości naszego miasta. Autorka książek: Obraz Łodzi w piśmiennictwie pozytywistyczno-młodopolskim oraz Odkryj Łódź. Bardzo twórcza książka o niezwykłym mieście. Współautorka Zabytkowych przestrzeni Uniwersytetu Łódzkiego i przewodnika dla dzieci Spacerkiem po Łodzi.

Przemysław Owczarek – z zawodu antropolog kultury. Wiersze publikował w: „Twórczości”, „Tyglu Kultury”, „Wakacie”, „Studium”, „Odrze”, „Toposie”, „REDzie”, „Cegle”, „Wyspie”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Gazecie Wyborczej”. Prozę w „Kresach”, „Tyglu Kultury” i „Ricie Baum”. Laureat Nagrody im. Jacka Bierezina za debiut książkowy w 2006 r. W 2007 r. wydawnictwo „Zielona Sowa” opublikowało jego debiutancki tom poetycki Rdza, za który otrzymał III nagrodę na IV Festiwalu Złoty Środek Poezji (Kutno 2008) oraz Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za debiut poetycki (Poznań 2008). Rok później opublikował tom prozy poetyckiej Cyklist (Wydawnictwo Kwadratura), który w 2010 r. został nominowany do literackiej nagrody „Gdynia” oraz uhonorowany nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii książki poetyckiej. W 2011 r. opublikował tom wierszy Pasja (Wydawnictwo WBPiCAK). W 2012 r. twórczość Owczarka została uhonorowana Nagrodą Otoczaka przyznawaną przez Jerzego Suchanka. W 2013 r. opublikował tom prozy poetyckiej i poematów Miasto do zjedzenia (Instytut Mikołowski). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. Jest redaktorem naczelnym Kwartalnika Literacko-Artystycznego „Arterie” i redaktorem wydawanej przy piśmie serii poetyckiej „Biblioteka Arterii”. Mieszka w Łodzi.

Igor Stokfiszewskidramaturg, publicysta i członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książki Zwrot polityczny (2009). Współredaktor tomów Tekstylia. O „rocznikach siedemdziesiątych” (2002), Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy – ślady „nieistniejącego języka” (2008) oraz Jerzy Grotowski, Teksty zebrane (2012). Współpracował przy spektaklach w reżyserii Wojtka Klemma i Agnieszki Olsten (realizowanych m.in. w Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i Teatrze Studio w Warszawie), działaniach artystyczno-społecznych prowadzonych przez Bartosza Szydłowskiego w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie/Nowej Hucie oraz interwencjach miejskich rozwijanych pod opieką kuratorską Loli Arias (grupa Postnuclear) i Stefana Kaegi (kolektyw Rimini Protokoll). Współpracował z Arturem Żmijewskim przy inscenizacji Mszy (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Jako badacz zajmował się wspólnotowymi aspektami aktualnych działań prowadzonych w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards we włoskiej Pontederze. Był członkiem zespołu 7. Berlin Biennale (2012), przygotowanego pod opieką kuratorską Artura Żmijewskiego we współpracy z Joanną Warszą i petersburską grupą Voina. Mieszka w Warszawie.

Leave a Reply