Schody, schody, schody, schody… Jak w Casino de Paris

14 lutego, na scenie Teatru Druga Strefa odbyła się premiera rewii operowej „Miłość ci wszystko wybaczy”:

No więc schody. Takie na całą scenę. A na schodach w największych szlagierach operowych i kabaretowych ubiegłego wieku piękne głosy polskiej sceny operowej i dramatycznej. Tatiana Maria Pożarska śpiewająca arię z „My Fair lady”, Tomasz Raczkiewicz – kontratenor ze szlagierem „Miłość ci wszystko wybaczy”, Marek Szymański – tenor śpiewając „Brunetki, blondynki”, Wiesław Kowalski z piosenką Eugeniusza Bodo i oczywiście Sylwester Biraga. Tym razem dyrektor Teatru Druga Strefa w zupełnie nowej odsłonie. Peruka, makijaż, suknia, sztuczne rzęsy, obcasy, pióra, czyli krajowego wyrobu Mea West i „Seksapil”, niezapomniany przebój z filmu „Piętro wyżej”.

 

Gagi z przebierankami do dziś są chętnie wykorzystywane w teatrach, bo niezmiennie budzą aplauz. Pióra, cekiny i kabaretowe wykonanie piosenki z repertuaru Starszych Panów „Jeżeli kochać” wraz z Tomaszem Raczkiewiczem, to także łagodny pomost do przeplatających rewię show królowej polskiej burleski: Betty Q. Do tego wspaniałe kostiumy Sylwestra Krupińskiego, o których nie można nie wspomnieć. Biała, mięsista suknia Tatiany Pożarskiej przywodziła na myśl najlepsze lata kostiumowe La Scali. Panowie – szyk i elegancja, styl i prostota. Potęgowało to wrażenie, że uczestniczy się w naprawdę ważnym wydarzeniu artystycznym. Nastroju dopełniła muzyka na żywo Mariusza Dziedziniewicza na oboju i Pawła Mazura przy fortepianie.

Zatem lirycznie, muzycznie, walentynkowo. Miejscami pieprznie, momentami kiczowato – słowem burleska! Ponad godzinę dobrej zabawy, choć przyznam, że towarzyszyły mi obawy, czy artyści dobrze wyważą granicę między sztuką a kiczem. Dla Sylwestra Biragi to jednak nie pierwszyzna. Już wcześniej udowodnił, m.in. w „Monologach penisa”, że potrafi tę wątła granicę upilnować. Żongluje naszymi emocjami w taki sposób, że wychodząc z teatru zastanawiamy się, czemu mimo pewnego absmaku, w gruncie rzeczy nam się podobało.

Katarzyna Michalik – Jaworska

 

„Miłość ci wszystko wybaczy”

Reżyser: Sylwester Biraga

Obsada: Tatiana Maria Pożarska, Tomasz Raczkiewicz, Sylwester Biraga, Betty Q, Wiesław Kowalski, Marek Szymański

Kostiumy: Sylwester Krupiński

Teatr Druga Strefa

02-652 Warszawa, Magazynowa 14A

Leave a Reply