„Dziady” we Wrocławiu

15 lutego na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się premiera pierwszej odsłony Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary. Przygotowywana w Teatrze Polskim we Wrocławiu inscenizacja Dziadów, po raz pierwszy w historii teatru wystawiana w całości i bez skrótów, zostanie w roku 2016 objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

 

Najważniejszą sztuką teatralną w Polsce są Dziady Adama Mickiewicza, które słusznie zyskały miano arcydramatu. To ten utwór ukształtował bez wątpienia nasz patriotyzm, naszą religijność, naszą sferę wartości, nasz stosunek do Innego, naszą odrębność, naszą wyjątkowość – słowem naszą tożsamość. Jego niemal już stuletnia obecność w systemie edukacji odcisnęła trwały ślad na polskiej kulturze.

Prapremierę arcydramatu zrealizował w roku 1901 w Teatrze Miejskim w Krakowie Stanisław Wyspiański. Od tamtej pory na różnych scenach w Polsce przygotowano ponad 100 inscenizacji dzieła Mickiewicza. Wydawałoby się, że zostało ono już wnikliwie przeczytane przez nasze teatry. A jednak nie „przerobiliśmy” tej lekcji teatralnej, gdyż nikt jeszcze nie wystawił Dziadów w całości, bez skreśleń, tak żeby wybrzmiały wszystkie monologi i dialogi, które napisał Mickiewicz. Stanie się to po raz pierwszy w Teatrze Polskim we Wrocławiu – Dziady Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary zabrzmią w całej pełni. Projekt został podzielony na trzy odsłony: 15 lutego 2014 wystawimy część I, część II, część IV i Upiora, w 2015 roku – część III, a w 2016 – po raz pierwszy w historii polskiego teatru będzie można zobaczyć całość dramatu Mickiewicza na scenie.

W spektaklu zagrają: Monika Bolly, Sylwia Boroń, Anna Ilczuk, Dagmara Mrowiec, Janka Woźnicka, Marta Zięba, Wiesław Cichy, Marian Czerski, Bogusław Danielewski, Jakub Giel, Mariusz Kiljan, Rafał Kronenberger, Cezary Łukaszewicz, Michał Mrozek, Edwin Petrykat, Bartosz Porczyk, Adam Szczyszczaj, Wojciech Ziemiański

Leave a Reply