Przejdź do treści

Warszawa I kwartał c.d.

Tegoroczna zima w teatrach warszawskich zapowiada się naprawdę gorąco, wśród premier zobaczymy m.in.: Tramwaj zwany pożądaniem w Teatrze Ateneum, Ich czworo w Polonii, Sceny z życia małżeńskiego w Kamienicy i Klaps! 50 twarzy Greya w Polonii.

27 lutego w Teatrze Ateneum premiera sztuki Tramwaj zwany pożądaniem Tennessee’ego Williamsa w znakomitym przekładzie Jacka Poniedziałka. Spektakl reżyseruje Bogusław Linda, a w roli Blanche zobaczymy Julię Kijowską, która w tym sezonie dołączyła do zespołu Ateneum. W pozostałych wystąpią: Tomasz Schuchardt (gośc.), Paulina Gałązka, Bartłomiej Nowosielski, Katarzyna Łochowska, Ewa Telega, Tadeusz Borowski, Jan Janga Tomaszewski, Tomasz Kozłowicz i Szymon Milas (gośc.).

11 stycznia w Teatrze Imka premiera Twoich pocałunków Mołotowa Gustavo Otta, sztuki, która w zabawny, a czasem w przejmujący sposób opowiada o hipokryzji, uprzedzeniach, terroryzmie i wyborach życiowych. Spektakl reżyseruje Wojciech Błach, który również wciela się w jedną z postaci, a na scenie oprócz niego zobaczymy Zbigniewa Dziducha i Ewę Gorzelak. A w ramach przeglądu „Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny” w lutym będziemy mogli zobaczyć Pływalnię według Larsa Noréna w reżyserii Krystiana Lupy – spektakl przygotowany ze studentami krakowskiej PWST.

18 stycznia w Teatrze Kamienica Sceny z życia małżeńskiego Ingmara Bergmana w reżyserii Barbary Sass. Ta sztuka to swoiste studium związku i jego rozpadu. Dwoje, wydawałoby się szczęśliwych, dorosłych i wykształconych ludzi (ona prawnik, on naukowiec) staje przed decyzją o rozstaniu.

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana zaprasza 18, 19, 25 i 26 stycznia na spektakle przedpremierowe Niżyńskiego – monodramu Kamila Maćkowiaka. Spektakl w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego na podstawie Dziennika Wacława Niżyńskiego w przekładzie Grzegorza Wiśniewskiego został przygotowany przez Fundację Kamila Maćkowiaka dla Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

29 stycznia kolejna premiera w Polskim: Bolesław Śmiały Wyspiańskiego w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza. W roli Króla wystąpi Piotr Cywrus, a obok niego m.in.: Lidia Sadowa, Paweł Krucz, Dominik Łoś, Małgorzta Lipmann, Krystian Modzelewski i in. Bolesław Śmiały to opowieść o tragicznym w skutkach konflikcie króla Bolesława Śmiałego i biskupa Stanisława, o kształtowaniu się państwowości polskiej w pierwszych wiekach chrystianizacji. Historia Polaków zmitologizowana przez wizjonera polskiego teatru – Stanisława Wyspiańskiego. W scenariuszu spektaklu wykorzystano utwory Wyspiańskiego: dramaty – Bolesław Śmiały, Skałka; Argumentum do dramatu Króla Bolesława i Biskupa Stanisława; Noty do Bolesława Śmiałego; rapsody – Bolesław Śmiały, Święty Stanisław.

W Teatrze Studio zobaczymy Łukasza Simlata w monodramie na podstawie sztuki Jewgienija Griszkowca Jednocześnie w reżyserii Łukasza Garlickiego. Bohater sztuki, niepewny siebie i gapowaty, próbuje odnaleźć zagubiony sens codziennych zmagań z rzeczywistością. Premiera 24 stycznia.

W Teatrze Lalek Guliwer 25 stycznia odbędzie się premiera Byczka Fernando w reżyserii Roberta Jarosza, spektaklu zrealizowanego na podstawie wierszowanej bajki amerykańskiego twórcy literatury dziecięcej, Munro Leafa. Fabuła książki opowiada o pokojowo nastawionym do świata byczku, który zamiast brać udział w korridzie woli wieść spokojne, radosne życie, przesiadywać pod ulubionym drzewem i wąchać kwiaty. Bajka przypomina o tym, że pokój na świecie jest najważniejszy.

Teatr Współczesny zapowiada 1 lutego premierę sztuki białoruskiego dramaturga, aktora i reżysera, Dmitrija Bogosławskiego Saszka. Sen w dwóch aktach. Akcja dramatu toczy się na granicy jawy i snu, teraźniejszości i przeszłości, życia i śmierci; w przejmujący sposób opowiada o bolesnych, skomplikowanych relacjach w pewnej rodzinie i próbach ich zrozumienia, podejmowanych z determinacją przez głównego bohatera, Aleksandra (w tej roli Borys Szyc). Spektakl reżyseruje Wojciech Urbański, a w pozostałych rolach m.in.: Janusz Michałowski, Monika Kwiatkowska, Damian Damięcki i Sławomir Orzechowski.

11 lutego w Teatrze WARSawy Ślad, monodram według debiutu literackiego Marty Dzido Ślad Po Mamie, w reżyserii Marii Seweryn i w wykonaniu Agnieszki Michalskiej. Spektakl jest próbą oddania na scenie procesu dojrzewania kobiety, w samotności i po popełnionym błędzie. Dzięki swoistemu poczuciu humoru autorki i odwadze mówienia wprost o najtrudniejszych tematach, takich jak aborcja, amfetamina, seks czy samotność, Agnieszka Michalska przeprowadzi nas przez wszystkie etapy dojrzewania Anny, od naiwności, aż po świadomość, która pozwala na wybaczenie sobie.

Niespodzianki szykuje Teatr Polonia. Już 20 lutego Ich czworo Zapolskiej z 1907 roku w reżyserii Jerzego Stuhra. Na scenie będzie można zobaczyć Sonię Bohosiewicz, Renatę Dancewicz, Izę Kunę, Tomasza Kota, Jerzego Stuhra, Wojciecha Chorążego oraz Igę Mencel w dublurze z Mileną Poświatowską. Jerzy Stuhr, który ostatnio w Radiu Kraków zrealizował spektakl Zapolskiej, tak o nim opowiadał: „To bardzo aktualny tekst, bo mówiący o rozpadzie rodziny widzianym oczami dziecka, dziecka świadomie przeżywającego ten dramat. A z drugiej strony Ich czworo to tragifarsa śmieszna i drapieżna. Takie połączenia kocham najbardziej”.

Rozpoczęły się już próby do planowanej na 15 marca premiery sztuki Klaps! 50 twarzy Greya. Będzie to europejska premiera sztuki, która cieszy się niezwykłym powodzeniem z Ameryce, zapełniając sale teatralne i wywołując ogromne zainteresowanie widzów. Autorami tekstu, na podstawie którego powstaje spektakl, są J.S. Blair, I.M. MacIntyre, J.A. Millan, S.A. Moran, C.J. Munch, A.M. Scheffler, I.P. Whalen. Na potrzeby inscenizacji sztukę przełożył Bartosz Wierzbięta, reżyserią zajmie się kanadyjski reżyser John Weisgerber. Będzie to opowieść o tym, co by było, gdyby autorka Pięćdziesięciu twarzy Greya spotkała się z postaciami ze swojej książki i co też one powiedziałyby o tym, jak zostały stworzone i kim są lub chciałyby być. To zabawna, ironiczna historia, będąca z jednej strony kpiną z literatury tego rodzaju, ale z drugiej opowieścią o współczesnych kobietach i mężczyznach. W tym muzycznym spektaklu ze znakomitymi piosenkami wystąpią: Magdalena Lamparska, Marta Walesiak oraz Mateusz Damięcki.

 

Opracowanie Marzena Dobosz

 

Teatr Wielki – Opera Narodowa Warszawa

Początek pierwszego kwartału w TWON należy do zespołu polskiego Baletu Narodowego. Pierwsza premiera w tym kwartale – 7.03.14 – to balet w dwóch aktach według Williama Szekspira – Romeo i Julia z muzyką Siergieja Prokofiewa i w choreografii Krzysztofa Pastora. Będzie to polska realizacja baletu stworzonego przez choreografa dla zespołu Scottish Ballet i wykonywanego także przez amerykański Joffrey Ballet. Autorką scenografii jest Tatyana van Walsum, światła – Bert Dalhuysen, a dyrygować będzie Łukasz Borowicz. Spektakl jest koprodukcją z Joffrey Ballet z Chicago.

Drugim wydarzeniem baletowym w marcu – 29.03.14 – będzie wieczór baletowy pt. Obsesje, na który złożą się: jedna prapremiera i dwa wznowienia. Ze wznowień będą to: stworzone w 1997 roku Powracające fale Mieczysława Karłowicza w choreografii Emila Wesołowskiego, w scenografii Borisa Kudlicki i z kostiumami Ireny Biegańskiej oraz Moving Rooms do muzyki Alfreda Schnittke’go i Henryka Mikołaja Góreckiego w choreografii Krzysztofa Pastora, z kostiumami Olivera Hallera i światłami Berta Dalhuysena (znane z wieczoru Echa czasu). Adagio & Scherzo do muzyki Franza Schuberta w choreografii Krzysztofa Pastora to prapremiera. Autorką scenografii jest Małgorzata Szabłowska, kostiumy są dziełem Marty Fiedler, a światła – Macieja Igielskiego. Wieczór baletowy odbędzie się na Scenie Kameralnej w Sali Młynarskiego.

Na 11.04.14 zaplanowano premierę Lohengrina Ryszarda Wagnera – opery romantycznej w trzech aktach w reżyserii, scenografii i z kostiumami Antony’ego McDonalda, z choreografią Philippe’a Giraudeau. Spektaklem będzie dyrygować Stefan Soltesz. Jest to koprodukcja z Welsh National Opera z Cardiff.

W cyklu spotkań z muzyką współczesną Terytoria zaplanowano na 26.04.14 prapremierę Projektu ‘P’ Sławomira Wojciechowskiego i Marcina Stańczyka. Na wieczór złożą się dwie jednoaktowe opery: Zwycięstwo nad Słońcem z librettem Marcina Cecko oraz Solarze do libretta Andrzeja Szpindlera. Obie opery reżyseruje Krzysztof Garbaczewski, scenografia Aleksandry Wasilkowskiej, a wideo jest dziełem Roberta Mleczki. Dyryguje Marta Kluczyńska.

W I kwartale 2014 roku zespół WOK przedstawi 22.03.14 (o godz. 11 przed południem) jedną premierę operową. Będzie to Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta w wersji skróconej (sic!) dla dzieci w wieku szkolnym, w polskiej wersji językowej. Spektakl w reżyserii Jacka Papisa będzie grany w ramach Rodzinnych poranków operowych, które są cyklem edukacyjnym.

Opr. Anna Leszkowska

 

Leave a Reply