Dzieje się!

W Sylwestra, 31 grudnia, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbyła się premiera Klejnotów autorstwa Michaela Pertwee w reżyserii Bogusława Semotiuka. Scenografię i kostiumy zaprojektował Wojciech Stefaniak, a zagrali: Malina Chojecka (gościnnie), Natalia Jakubowska, Piotr Boratyński, Leszek Andrzej Czerwiński i Artur Hauke.

Klejnoty to śmieszna, rozgrywająca się w zawrotnym tempie, pełna zaskakujących zwrotów akcji, znakomitych dialogów oraz humoru sytuacyjnego sztuka z wątkiem kryminalnym w tle. Współwłaściciel salonu jubilerskiego, Roger Fogg jest statecznym kawalerem, stroniącym od niespodzianek domatorem, ceniącym spokój i leniwy rytm swojego unormowanego życia. W tym ustabilizowanym ciepełku nie wszystko jest jednak tak przewidywalne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Fogg okazuje się być bowiem… zdradzającym żonę nieokiełznanym uwodzicielem, patologicznym kłamcą, sprytnym oszustem i włamywaczem okradającym swój własny sklep. I na dodatek ma wspólnika. A to jeszcze nie koniec niespodzianek! – można przeczytać na stronie teatru. „Zapraszamy Państwa na kilkadziesiąt minut znakomitej zabawy w towarzystwie dwóch nietuzinkowych londyńskich jubilerów, dwóch atrakcyjnych kobiet oraz całkowicie nieprzewidywalnego inspektora policji (w przypadku którego nie do końca da się stwierdzić, czy jest kompletnym idiotą, czy może… detektywistycznym geniuszem). Zatem bądźcie czujni, bawcie się dobrze i… pilnujcie swoich klejnotów! Życzymy udanego wieczoru!”

Natomiast na 14 lutego zaplanowana została premiera Skiza Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Adama Marjańskiego, komedię w trzech aktach z 1909 roku. Jak w większości sztuk, autorka wykpiwa moralną obłudę mieszczaństwa. Utwór wielokrotnie wystawiany w polskich teatrach, m.in. przez Olgę Lipińską.

Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply