Bułhakow na scenie Przodownik

Już 17 stycznia 2014 o godzinie 19:00 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy (na Scenie Przodownik) premiera Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa w reżyserii Magdaleny Miklasz. Spektakl powstaje w koprodukcji Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy i Teatru Malabar Hotel.

Moskwa lat trzydziestych. Miasto, w którym dekretem zlikwidowano Boga, dostaje się we władanie czarnej magii. Historia miłości pisarza do Małgorzaty przeplata się z opowieścią o wizycie Szatana, który pojawia się pod postacią zagranicznego konsultanta w drogim garniturze. Towarzyszy mu wielki kot jeżdżący tramwajem i chudy osobnik o szyderczej fizjonomii. Twórcy spektaklu pytają o znaczenie duchowości, prawdy i wolności. Po Moskwie oprowadza nas kilku narratorów, a spektakl wzbogacają elementy teatru formy i teatru lalkowego.

Tłumaczenie: Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski

reżyseria – Magdalena Miklasz

dramaturgia – Marcin Bartnikowski

scenografia i kostiumy – Ewa Woźniak

lalki – Marcin Bikowski

muzyka – Anna Stela

projekcje i video – Aleksander Janas / kolektyw kilku.com

obsada:

Behemot, Riuchin, Łastoczkin – Agnieszka Makowska

Małgorzata, Urzędniczka – Kornelia Trawkowska

Hella, Annuszka, Dziewoja – Anna Stela

Bezdomny, Mateusz Lewita – Marcin Bartnikowski

Woland, Jeszua Ha-Nocri – Marcin Bikowski

Asasello, Piłat, Rimski – Łukasz Lewandowski

Korowiow, Warionucha – Łukasz Wójcik

Teatr Malabar Hotel stworzyli członkowie grupy teatralnej Kampania Doomsday. Nazwa teatru została zaczerpnięta z twórczości Witkacego. Założyciele teatru – Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski do każdego spektaklu zapraszają twórców różnych rodowodach, doświadczeniach artystycznych i poruszających się w różnych estetykach. W centrum zainteresowania teatru jest forma, zarówno rozumiana po witkacowsku, jak i nawiązująca do teatru plastycznego i lalkowego. Teatr ma na koncie ponad 30 nagród i wyróżnień (w Polsce i za granicą) za spektakle, role, kompozycję muzyki i scenografię. Przedstawienia Malabar Hotel były pokazywane na 90 festiwalach teatralnych na czterech kontynentach. Teatr wystawił „Alicję?” wg. tekstu Marcina Bartnikowskiego i w reżyserii Marcina Bikowskiego, „Matkę” Witkacego w reżyserii Hendrika Mannesa, „Głośniej” w reż. Michaela Vogla, „Sprawę Dantona. Samowywiad” wg. Stanisławy Przybyszewskiej w reż. Magdaleny Miklasz oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Magdaleny Czajkowskiej i Marcina Bartnikowskiego.

Spektakl finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta st. Warszawy oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Wsparcia udzieliły Akademia Teatralna (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku) oraz Białostocki Teatr Lalek.

Leave a Reply