Szczypta baśni dla małych i dużych

Reżyser Paweł Paszta nadał swojemu spektaklowi, na który złożyły się adaptacje Opowiadań dla dzieci Isaaca Bashevisa Singera tytuł Opowiadania nie tylko dla dzieci. Słusznie. Bo chociaż premiera spektaklu odbywała się o godzinie 12.00 , co jest wyraźnym wskazaniem do jakiej publiczności jest skierowana, to z równym skupieniem i uwagą, oglądali ją młodzi widzowie, jak i dorośli.

Opowiadania nie tylko dla dzieci to przedstawienie skromniutkie, by nie rzec ubogie, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Prezentowane na małej scence Mamele Teatru Żydowskiego w Warszawie, wspiera się na dwojgu aktorach – grają je: Monika Chrząstowska (Rachela) i Jerzy Walczak (Menasze). Scenografia ogranicza się do kilku mebli – stół, krzesła, a ilustrację muzyczną opracowała i przygotowała Aleksandra Monkiewicz, sama wykonująca ją na wiolonczeli.
Jednak owa ubogość, skromność spektaklu nie ma wpływu na jego percepcję. Zasługa to mistrza słowa czyli Isaaca Bashevisa Singera, autora Opowiadań…, który każdą z historii-przypowieści obdarza jędrnością języka, celnością określeń, nadaje jej rytm i kolor, wzbogaca dystansem, lekkim przymrużeniem oka, nostalgicznym humorem i zawsze kończy puentą; zasługa też wykonawców – czarują Singerowym słowem, artykułując je wyraźnie, plastycznie, zmieniając w barwne obrazy. Podkreślają go ruchem  oszczędnym, ale wyrazistym, pełnym lekkości i wdzięku.
To trudny spektakl dla aktorów, bo przez półtorej godziny (bez przerwy) muszą utrzymać uwagę widza – mając za narzędzie tylko głos i ciało. A widzem, przede wszystkim, jest dziecko, które, gdy zaczyna się nudzić, daje temu wyraz.
Na premierowym spektaklu, młoda widownia słuchała w skupieniu i w… emocjach, dając im – zresztą powściągliwie – wyraz. Chłopczyk koło nas – może 4-5-letni – gdy czarownica Kunegunda legła zmorzona napojem, podanym jej przez rabiego Lejba, szepnął z ulgą: „Zdechła!”.
Ale właśnie takie komentarze wyrywające się spontanicznie z ust dzieciaków, potwierdzają, że spektakl im się podoba, że go rozumieją i przeżywają.
Dlatego jeszcze raz podkreślmy, że to zasługa aktorów, Moniki Chrząstowskiej i Jerzego Walczaka, którzy grają go starannie, uważnie i bezpretensjonalnie.
Trzeba tylko zaznaczyć, że spektakl w Teatrze Żydowskim powinny oglądać dzieci mające nie mniej niż 6 lat. No i oczywiście dorośli, którym przyda się szczypta baśniowych opowieści.
Grażyna Korzeniowska
_________________________
Isaac Bashevis Singer Opowiadania nie tylko dla dzieci
Adaptacja Pawła Paszty na podst. zbioru Isaaca Bashevisa Singera Opowiadania dla dzieci
Przekład: Andrzej Polkowski
Reżyseria: Paweł Paszta
Piosenki (słowa i muzyka): Paweł Paszta
Opracowanie muzyczne i muzyka ilustracyjna: Aleksandra Monkiewicz
Obsada:
Rachela – Monika Chrząstowska
Menasze – Jerzy Walczak
Wiolonczela: Aleksandra Monkiewicz
Premiera 10 listopada 2013 r. Teatr Żydowski w Warszawie, scena Mamele.

 

Leave a Reply