Era Schaeffera po raz piąty!

V Festiwal Era Schaeffera organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta odbędzie się w dniach 20-21 listopada 2013 roku w Centralnym Basenie Artystycznym w Warszawie. Tegoroczna edycja zbiega się w czasie z obchodami 65-lecia pracy twórczej profesora Bogusława Schaeffera i poza głównym wydarzeniem multimedialnym towarzyszyć jej będzie wystawa grafik Schaeffera 20 listopada godz. 10.00-13.00 w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej, performance aktorski, panel dyskusyjny oraz projekcja filmu niemego w warszawskim kinie Iluzjon 20 listopada godz. 20.00 z muzyką Schaeffera graną na żywo w wykonaniu Michała Urbaniaka. 21 listopada Basen Artystyczny godz. 19.00 5 edycja ERY SCHAEFFERA.

Bogusław Schaeffer, urodzony w 1929, roku to najchętniej wystawiany polski autor spośród żyjących pisarzy, kompozytor, grafik, teoretyk, krytyk, twórca ponad 17 książek, 400 kompozycji muzycznych, 40 dramatów, w tym głośnego „Scenariusza dla trzech aktorów”, jeden z czołowych i najoryginalniejszych twórców w dziejach kultury. Człowiek orkiestra i człowiek orkiestry, współczesny Leonardo Da Vinci, który zwykł mawiać o sobie: „Wbrew temu, co się o mnie sądzi, nie mam intencji elitarnych. I żałuję, że tak mało eksperymentuję, choć oczywiście zdarzało mi się napisać stuminutowy utwór na skrzypce solo”. Fenomen Schaeffera tkwi w wielowymiarowości interdyscyplinarnych i niekonwencjonalnych działań artystycznych, ale również w jego niewyczerpanej inwencji twórczej. Jego dokonania są olbrzymie i wciąż nieocenione, on sam zaś, jest skromny i wrażliwy. Twórczość Schaeffera jest szczególnie szanowana zagranicą, a dzięki kolejnym edycjom festiwalu coraz częściej trafia także do szerokiego grona odbiorców w kraju. Ideą Ery Schaeffera jest promocja twórczości Mistrza, Profesora Bogusława Schaeffera, a jednym z ważniejszych jego założeń – swobodna wymiana artystycznej myśli.

– Oddajemy w ręce artystów i naukowców dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera, zgadzając się na jego twórczą reinterpretację i włączenie w nowy kontekst. Wierzymy, że tylko tak traktowana sztuka zachowa swój żywy charakter i stanie się dynamiczną przestrzenią akcji i reakcji społeczno – kulturowej. Tak również sztukę rozumie i traktuje Bogusław Schaeffer, który przez minione 65 lat swojej pracy był przecież inicjatorem artystycznych eksperymentów i spotkań, na nowo definiujących muzykę, teatr czy taniec – mówi Marek Frąckowiak aktor, Prezes Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta.

 

W tym roku organizatorzy rozszerzyli festiwal o imprezy towarzyszące, które uświetnią podwójny Jubileusz. Oficjalnie Era Schaeffera zagości z pokazem grafik oraz panelem dyskusyjnym w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. To nobilitujące miejsce z pewnością wzmocni i podkreśli artystyczną rangę Bogusława Schaeffera na polskiej mapie kulturalnej. Festiwal wejdzie też do przestrzeni kinowej, warszawska publiczność zostanie zaproszona do Kina Iluzjon na projekcję filmu niemego z 1917 roku, pt. „Tajemnica pokoju 100” w reżyserii Aleksandra Hertz’a z akompaniamentem na żywo w wykonaniu Michała Urbaniaka do muzyki Schaeffera. Finałem tradycyjnie będzie energetyczne widowisko multimedialne „Era Schaeffera” z elementami performance przygotowane przez Macieja Sobocińskiego, reżysera telewizyjnego i teatralnego.

Leave a Reply