W Jeleniej Górze – początek nowej dyrekcji

Jeleniogórski Teatr im. Cypriana Kamila Norwida rozpoczyna kolejny sezon pod nowym kierownictwem – od 1 września 2013 roku dyrektorem teatru jest Piotr Jędrzejas (1975), absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi i Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Ukończył kurs aktorski w Halborn Centre for the Performing Arts w Kingsway College w Londynie, był także stypendystą Institut del Teatro w Barcelonie. Jako reżyser i aktor współpracował z teatrami w Krakowie, Zabrzu, Kielcach, Olsztynie, Warszawie, Gdańsku i hiszpańskiej Katalonii.

W teatrze jeleniogórskim 26 października 2013 r. na Dużej Scenie będzie miała miejsce premiera Don Juana w przekładzie Bohdana Korzeniowskiego, którą wyreżyseruje Michał Kotański. Jak można przeczytać na stronie teatru, Don Juan Kotańskiego to na poły uwspółcześniona, na poły utrzymana w XVII-wiecznych realiach tragikomedia o rozrywkowym trybie życia zepsutego libertyna, o jego miłosnych przygodach, oszustwach i prowokacjach, którymi łamie ograniczające go normy. Teatr zapowiada, że „jeleniogórski Don Juan będzie wyjątkowy, wielowarstwowy, widowiskowy. Po prostu trzeba go spróbować !” Obsada: Elwira Hamerska-Kijańska, Katarzyna Janekowicz, Magdalena Kępińska, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Marta Łącka, Małgorzata Osiej-Gadzina, Robert Dudzik, Jarosław Góral, Jacek Grondowy, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Robert Mania, Jacek Paruszyński, Bogusław Siwko, Tadeusz Wnuk.

Od 29 września rozpoczęły się też XLIII Jeleniogórskie Spotkania Teatralne i potrwają do 6 października. Pierwszego dnia wystąpił Piotr Fronczewski z Ja, Feuerbach Tankreda Dorsta – Teatr Ateneum w Warszawie, 30.09. Norwid Blues. Recital Natalii Sikory – Teatr Polski w Warszawie, 02.10. Bobiczek Hanocha Levina z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, 03.10. czytanie dramatu Koniec świata w Deer`s Hill City Marii Wojtyszko, 04.10 J-O-Ś Spotkanie, Treffen, Setkáni 05.10. spektakl Caffė latte Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw z Gdańska, 06.10. „PACAN – historia o miłości” Wrocławskiego Teatru Lalek.

Natomiast na 21 grudnia na Scenie Studyjnej planowana jest następna premiera. Miedzianka wg Filipa Springera, którą w jeleniogórskim teatrze przygotowują Tomasz Cymerman (scenariusz) i Łukasz Fijał (reżyseria) pomyślana została jako swoiste historyczne śledztwo. W opowieściach przywołanych na scenę mieszkańców tej pod jeleniogórskiej miejscowości powróci jej historia. Położona w przepięknej okolicy, otoczona górami i lasami, Miedzianka rozwijała się spokojnie, omijana przez niepokoje wojenne i rewolucyjne. Jej wielkim bogactwem były rudy żelaza, odkryte już w XII w. Do jej upadku i zniszczenia doprowadziło rabunkowe wręcz wydobycie rud uranowych w latach 1945-54, które w całości były wywożone do ZSRR. W wyniku szkód górniczych miasto zaczęło się dosłownie zapadać. Remonty zostały zakazane, a ostatni mieszkańcy zostali przesiedleni do Jeleniej Góry na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. To w dużym skrócie historia Miedzianki.- pisze kierownik literacki teatru, Urszula Liksztet.

Opr. Ewa Sośnicka – Wojciechowska

Leave a Reply