Bajki, baśnie i horrory

Szczecińskie teatry rozpoczynają nowy sezon artystyczny historiami z dawnych lat, baśniami i opowieściami o diable w różnej postaci. Brzmi to niezwykle intrygująco.

Teatr Współczesny rozpoczyna nowy sezon artystyczny od Diabła według autorskiego scenariusza i w reżyserii Radosława Rychcika. Zagadka Laury Palmer powraca, a wraz z nią obrazy, które pamiętamy z klasyki horroru: „Egzorcysty”, „Lśnienia” i kultowego serialu „Miasteczko Twin Peaks”. Oryginalny scenariusz spektaklu Radosława Rychcika to prowadzona z przymrużeniem oka podróż do naszej wyobraźni, zasiedlonej przez hollywoodzkie opowieści, w której ważne miejsce zajmuje wyobrażenie diabła i zła. Prapremiera Diabła6 października 2013.

Teatr Polski rozpoczyna sezon od spektaklu Johna Forda Szkoda, że jest nierządnicą w reżyserii Krzysztofa Prusa. Siedemnastowieczna sztuka Johna Forda Szkoda, że jest nierządnicą to historia o zniewoleniu przez namiętność, która łamie tabu. Kazirodcza miłość brata i siostry naruszając normy społeczne wywołuje ferment, wiedzie ku potępieniu i kończy się zbrodnią. Ale czy na pewno tylko tych dwoje jest grzesznikami?
Autorem plakatu do przedstawienia jest Leszek Mądzik. Premiera: Szkoda, że jest nierządnicą, 12 października 2013

Teatr Lalek Pleciuga pierwszą premierę miał już we wrześniu. Była to premiera dla dorosłych Stworzenia sceniczne w reżyserii Pawła Aignera, natomiast dzieci pierwszą premierę w tym sezonie obejrzą w listopadzie. Będą to Bajki samograjki w reżyserii Anny Augustynowicz.
„Czerwony Kapturek”,” Kopciuszek”, „Kot w butach”… Te klasyczne baśnie, znane wielu pokoleniom, przez dzieci słuchane z wypiekami na twarzy, przez dorosłych wspominane ze wzruszeniem zostaną zaprezentowane w Teatrze Lalek Pleciuga w ramach jubileuszu 60-lecia teatru. Spektakl w reżyserii Anny Augustynowicz to niepowtarzalna szansa spotkania – po raz pierwszy lub kolejny – z wierszowanymi opowieściami Jana Brzechwy. Premiera: „Bajki samograjki”, 16 listopada 2013

Opera na Zamku zaczyna sezon od spektakli dla najmłodszych. Już 5 października dzieci obejrzą spektakl Bajki ci opowiem z muzyką Witolda Lutosławskiego. W domowej biblioteczce mieszka Laryssa Pajęczyca – prawdziwy mól książkowy. Przypadkiem trafia na interesujący zbiór różnorodnych opowiastek, który przedstawia dzieciom wciągając tym samym w opowieść widownię. Spektakl przenosi dzieci w świat książki pełnej krótkich i ciekawych historii, po których przewodnikiem jest śpiewaczka Laryssa. Każda strona jest inną bajką ilustrowaną za pomocą muzyki i tańca.

13 października zobaczyć będzie można Cztery pory roku Antonio Vivaldiego. To spektakl dla najmłodszych widzów (1-5 lat) oparty na motywach koncertów skrzypcowych Vivaldiego. Premiera realizowana jest w ramach dziecięcych spotkań operowych mini-Puccini. Autorka Czterech pór roku, Agnieszka Czekierda z warszawskiego Teatru Małego Widza, jest znana szczecińskiej publiczności z ubiegłorocznej edycji cyklu mini-Puccini. Zaprezentowała wówczas swój autorski spektakl „Rozplatanie tęczy”, który urzekł maluchy oraz ich rodziców.

W listopadzie (16.11) Opera na Zamku wystawi spektakl baletowy Ogniwa przygotowany przez Operę na Zamku w ramach obchodów Roku Lutosławskiego. Ogniwa to spektakl dla dorosłych. Podczas produkcji spotkają się reprezentanci młodego artystycznego pokolenia: Kaya Kołodziejczyk – kreatywna warszawska choreograf, zwyciężczyni ogólnopolskiego konkursu dla młodych choreografów, bardzo obiecujący tancerz i choreograf Piotr Czubowicz z Les Ballets de Monte-Carlo oraz Ilian Garnetz, skrzypek pochodzący z Mołdawii, zwycięzca najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie.

Małgorzata Klimczak

 

 

 

Leave a Reply