Nikt mnie nie zna, czyli FREDRO NIEKANONICZNY | 5-6 grudnia konferencja w Instytucie Teatralnym

Trudno byłoby sobie wyobrazić bardziej kanonicznego polskiego dramatopisarza niż Aleksander Fredro. Nie tylko dlatego, że Zemsta, Śluby panieńskie, Pan Jowialski czy Damy i huzary to rdzeń polskiej klasyki teatralnej, ale także dlatego, że – w przeciwieństwie do rozwichrzonych dramatopisarzy romantycznych – Fredro spełnia stereotypowe wyobrażenia o teatrze i dramacie, w których postacie o wyrazistych i spójnych charakterach podejmują zrozumiałe działania, wypowiadają się sensownie i przekazują życiowe nauki, pozwalając widzom pozostawać w bezpiecznym oddzieleniu i czerpać estetyczną przyjemność z literackiej wirtuozerii.

 

Ten szkolno-pomnikowy obraz rozpada się jednak w drobny mak przy pierwszej uważniejszej lekturze tych dramatów Aleksandra Fredry, które do kanonu zaliczane nie są. Okazuje się, że zdecydowana większość komedii autora Ciotuni prowadzi ku rozpoznaniom dalekim od rozpowszechnionego przekonania o „pogodnym klasyku”, przekonania, które znawcy jego twórczości rozbijali już dawno, ale jak się okazuje – nieskutecznie. Co więcej, po lekturze sztuk mało znanych te najbardziej popularne mogą zostać zobaczone i przeczytane w zupełnie inny sposób, ukazując bardzo niepokojące oblicze.

Przekonani, że szacunek dla wielkiego pisarza wymaga wyrwania go z letniej atmosfery rocznicowych akademii, chcielibyśmy zaprosić do ponownego odkrywania twórczości teatralnej Fredry, zgodnie z założeniem, że punktem wyjścia będzie lektura komedii mało lub w ogóle nieznanych, najchętniej podejmowana w sposób dotychczas niepraktykowany, nawet zaskakujący. Do udziału w konferencji zapraszamy nie tylko znawców i badaczy komedii Fredrowskiej i dramatu XIX wieku. Wprost przeciwnie – zachęcamy do podjęcia Fredrowskiego wyzwania osoby, dla których ta tematyka jest mało lub w ogóle nieznana, licząc że właśnie one wniosą prawdziwie świeże, niekanoniczne spojrzenie. Tematem wystąpień mogą być także utwory należące do Fredrowskiego kanonu, pod warunkiem jednak, że odczytane zostaną w sposób całkowicie odmienny od dotychczasowych.

Konferencja odbędzie się w dniach 5-6 grudnia 2013 roku w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

Udział w konferencji nie wymaga wniesienia opłaty. Wybrane referaty zostaną zamieszczone w tomie pokonferencyjnym. Zgłoszenia tematów wraz z krótkimi streszczeniami prosimy przesyłać na adres aadamiecka@instytut-teatralny.pl do 30 października 2013

Leave a Reply