Autor sztuki „Kafka tańczy” przyjeżdża na Festiwla Singera

Pierwszego dnia X edycji Festiwalu Singera, 24 sierpnia, wystawiona zostanie ostatnia tegoroczna premiera Teatru Żydowskiego pt. „Kafka Tańczy” w reżyserii Lecha Mackiewicza na podstawie sztuki „Kafka Dances” Timothy Daly’ego. Reżyser jest przyjacielem autora sztuki, czołowego australijskiego dramaturga, który zaszczyci festiwal swoją obecnością i spotka się z polskimi widzami tuż po przedstawieniu w Teatrze Żydowskim.

 

Dramat „Kafka tańczy” został zainspirowany listami Franza Kafki do Felicji Bauer, napisanymi w trakcie ich krótkiej, lecz burzliwej znajomości. Timothy Daly napisał utwór o artyście, który uczy się żyć i staje przed wyborem pomiędzy swoją twórczością a trudami codzienności i stara się dokonać właściwego wyboru.

Spektakl wystawiony zostanie 24.08. o 19.00 na dużej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie, a o 21:30 w ramach „Żydowskiego salonu literackiego” na Festiwalu Singera widzowie będą mogli spotkać się z autorem sztuki, Timothym Dalym oraz twórcą polskiej adaptacji i jej reżyserem – Lechem Mackiewiczem. Miejsce spotkania: Klub Mamele w Teatrze Żydowskim. Wstęp wolny po potwierdzeniu obecności, tel. (22)6205585; 6521648. Bilety na spektakl (40-50 zł) do nabycia są w kasie Teatru Żydowskiego, tel. (22)8505656 oraz www.eventim.pl

Timothy Daly – czołowy australijski dramaturg i pedagog, autor licznych sztuk scenicznych i kilku radiowych, laureat ponad tuzina nagród za swoją twórczość. Jego najbardziej znane, niewystawiane w Polsce sztuki, to m. in.: „Livingstone”, „Complicity”, „The Private Visions of Gottfried Kellner”. Rolą w sztuce „Kafka Tańczy” zadebiutowała Cate Blanchett i otrzymała za nią prestiżową australijską nagrodę teatralną dla najlepszej debiutantki.

Lech Mackiewicz – reżyser, scenarzysta i aktor, znany z kreacji w wielu międzynarodowych produkcjach filmowych i teatralnych. Absolwent PWST w Krakowie. W 1985 roku wyemigrował do Australii, gdzie założył teatr Auto Da Fe, którego spektakle wędrowały po wielu międzynarodowych festiwalach. Pracował m. in. w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Jest też pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu filmowego „Felliniada”.

Leave a Reply