POZTYWNA ALCHEMIA

Już 22 lipca ruszają warsztaty teatralno-filmowe dla gimnazjalistów i licealistów POZYTYWNA ALCHEMIA. Poprowadzą je reżyserzy Karolina Kirsz i Paweł Paszta, aktorki Jadwiga Wianecka i Agata Życzkowska oraz reżyserki castingu Żywia Kosińska i Ewa Krzyżanowska-Łepecka. Jest to pierwsza inicjatywa działającego od 1958 roku Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/, pod nowym kierownictwem odmłodzonego zarządu.

 

Do projektu zgłosiło się 60 kandydatów. Komisja w składzie Karolina Kirsz – przewodnicząca, Żywia Kosińska, Jadwiga Wianecka, Agata Życzkowska i Paweł Paszta w drodze przesłuchania wybrała 17 gimnazjalistów i 16 licealistów. Warsztaty będą odbywały się codziennie w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz w Parku Agrykola w godzinach 11:00-18:00. Warsztaty zakończą się otwartym dla publiczności pokazem pracy w sobotę 27 lipca o godz. 16:00 w Zamku Ujazdowskim, Sala Laboratorium. Wstęp na pokaz jest bezpłatny

Mile widziane rezerwacje: Katarzyna Olczak: katarzyna.olczak.iti@gmail.com

 

Paweł Paszta – REŻYSER I PEDAGOG: praca metodą dramy. Ukończył Wydział Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Jego scenicznym debiutem jest spektakl „Podwórko Korczaka” przy współpracy z Teatrem HOTELOKO. Założył niezależną grupę teatralną Atu Teatr, z którą przygotował spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów”. Ukończył 3-stopniowy kurs instruktorów dramy. Wykorzystując metodę dramy w pracy nad spektaklami, przygotował „Utwór o muzyce” i „Pałac duchów” z uczniami Sekcji Śpiewu Wokalnego Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie.

 

Karolina Kirsz – REŻYSERKA: praca nad interpretacją tekstu. Ukończyła Wydział Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydział Filozofii UW, a także Wydział Wiedzy o Teatrze w AT. Wyreżyserowała spektakl „Zima w czerwieni” w Teatrze Rampa w Warszawie, za który otrzymała Pierwszą Nagrodę na XII Festiwalu ZDARZENIA im. Józefa Szajny w Gdańsku i Tczewie. Ponadto wyreżyserowała m.in. spektakle: „Pułapka” w ramach cyklu ‘Studio in Progress’ w Teatrze Studio w Warszawie oraz „Końce świata” dla Teatru HOTELOKO.

Jadwiga Wianecka – AKTORKA: praca nad emisją głosu. Ukończyła Wydział Aktorski Łódzkiej Filmówki. Wystąpiła m. in. W spektaklach „Wesele”, reż. Rudolf Zioło i „Kształt rzeczy”, reż. Katarzyna Deszcz w Teatrze Śląskim w Katowicach. Laureatka Nagrody Publiczności za najbardziej elektryzującą rolę kobiecą w „Pawiu królowej” na XXIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz wyróżnień na VI Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy i Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Aktorskiej „Reflektor” w Koszalinie.

Agata Życzkowska – AKTORKA I PRODUCENT: praca nad ciałem i rytmem. Ukończyła Wydział Aktorski Łódzkiej Filmówki. Otrzymała m.in. Nagrodę dla Najlepszego Młodego Aktora w sezonie 2001/2002 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Brała udział w wielu warsztatach z uczniami i współpracownikami Jerzego Grotowskiego (Eugenio Barba, Abani Biswas, Jairo Cuesta, James Sloviak). Założyła Teatr HOTELOKO oraz prowadzi Fundację Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, gdzie produkuje spektakle i projekty teatralne.

Ewa Krzyżanowska Łepecka i Żywia Kosińska – REŻYSERKI CASTINGU: praca z kamerą

Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/ od kwietnia 2013 roku działa pod nowym odmłodzonym kierownictwem. Do Stowarzyszenia dołączyła grupa młodych artystów, którzy pragną kontynuować wieloletnią tradycję oraz wprowadzać innowacyjne projekty artystyczne i edukacyjne. Nowym prezesem Stowarzyszenia jest reżyserka Karolina Kirsz. Celem PO ITI na najbliższe lata jest działalność edukacyjna w dziedzinie teatru, skierowana do młodzieży akademickiej, ale także gimnazjalnej i licealnej. Partnerem PO ITI jest Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, która również realizuje projekty edukacyjne, m.in. „Weekendy wokół Domku Herbacianego ” nominowane do najlepszej warszawskiej inicjatywy pozarządowej 2012 roku S3KTOR.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje

Partnerzy: Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA oraz Agencja Aktorska TRADYCJA

Patronat medialny: Radio Planeta FM, Dwutygodnik Cogito, Magazyn Victor Gimnazjalista, Perspektywy, Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA, teatralia.com.pl, teatr dla was.pl

 

Koordynator Projektu: Agata Życzkowska

agata@fundacjarozwojuteatru.pl / +48 883 760 405

www.facebook.com/ITIPoland

www.facebook.com/PozytywnaAlchemiaITI

www.facebook.com/FundacjaRozwojuTeatruNowaFala

Leave a Reply