Plany Teatru Dramatycznego na początek sezonu 2013/2014

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy 12 października 2013 roku otworzy sezon premierą „Gier ekstremalnych” w reżyserii Joanny Grabowieckiej na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego. Dramat opowiada historię młodej kobiety chorej na raka. Pierwszą część napisała Ewa Gawlikowska-Wolff, która sama zmagała się z glejakiem mózgu. Historii jednak nie zdążyła dokończyć. Po jej śmierci dalszą część opowieści dopisała Elżbieta Chowaniec. W tytułowej roli zobaczymy Annę Gorajską, a obok niej na scenie m.in. : Małgorzatę Niemirską, Elżbietę Kijowską, Zuzannę Grabowską, Janusza R. Nowickiego, Henryka Niebudka, Roberta T. Majewskiego, Marcina Sztabińskiego, Rafała Fudaleja oraz Kamila Siegmunda. „Gry ekstremalne” to debiut Joanny Grabowieckiej, ubiegłorocznej absolwentki reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

 

Rozpoczęły się także próby „Nosorożca” Eugène’a Ionesco w nowym tłumaczeniu Piotra Kamińskiego. Spektakl reżyseruje Artur Tyszkiewicz, dla którego dramat awangardowego francuskiego dramaturga to tekst o mechanizmie, który każe człowiekowi stać się zwierzęciem stadnym i wyłączyć lub zatracić indywidualizm oraz twórcze myślenie. Reżyser jest dyrektorem artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, wystawiał  na scenach: w Wałbrzychu, Poznaniu, Krakowie, a także w warszawskich teatrach  Narodowym i IMCE. Jego inscenizacje są doceniane nie tylko przez publiczność, ale także festiwalowe jury np. „Iwona Księżniczka Burgunda” otrzymała Grand Prix na  Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu,  jest laureatką festiwalu Klasyka Polska w Opolu, a „Sprzedawcy gumek” zdobyły kilka nagród na katowickich „Interpretacjach”. W „Nosorożcu”, którego premiera odbędzie się 8 listopada na Scenie im. G. Holoubka wystąpią: Paweł Domagała, Krzysztof Ogłoza, Sławomir Grzymkowski, Waldemar Barwiński, Andrzej Blumenfeld, Piotr Siwkiewicz, Anna Szymańczyk, Maciej Szary, Magdalena Smalara, Marta Król, Agata Wątróbska, Anna Kłos-Kleszczewska, Agnieszka Roszkowska, Michał Podsiadło i jako gość specjalny Mirosława Krajewska, związana przez wiele lat z Teatrem Dramatycznym.

Na listopad Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy planuje również premierę „Rzeczy o banalności miłości” Savyon Liebrecht w przekładzie Michała Sobelmana. To opowieść o skomplikowanym uczuciu łączącym wybitnych filozofów XX wieku: Hannę Arendt i Martina Heideggera. Spektakl na Małej Scenie im. Haliny Mikołajskiej przygotuje Wawrzyniec Kostrzewski. W spektaklu zobaczymy: Halinę Skoczyńską, Adama Ferencego, Martynę Kowalik oraz Mateusza Webera. Premiera 22 listopada.

Ponadto w sezonie 2013/2014 odbędą się obchody 10-lecia Laboratorium Dramatu. W październiku 2003 roku w Teatrze Narodowym odbyło się pierwsze czytanie „Koronacji” Marka Modzelewskiego w reżyserii Łukasza Kosa, spektaklu, który cieszył się wielkim uznaniem krytyki i publiczności. Drogę od pierwszego czytania w Laboratorium do scenicznej premiery przeszły m.in. dramaty: „Absynt” Magdy Fertacz, „Gardenia” Elżbiety Chowaniec, „Tiramisu” Joanny Owsianko, „Szajba” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, „Przylgnięcie” Piotra Rowickiego, czy „Cukier stanik” Zyty Rudzkiej i wiele innych. W warsztatach i czytaniach (odbyło się ponad 250 edycji czytań) brali udział m.in. Michał Walczak, Artur Pałyga, Tomasz Man, Paweł Jurek, Szymon Bogacz, Dana Lukasińska. Ponad 40 innych sztuk, które przeszły przez czytania w LD, miały swoje prapremiery w Szczecinie, Zielonej Górze, Wałbrzychu, Legnicy, Radomiu, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, w tym trzy w Narodowym Starym Teatrze. LD powołało do życia portal internetowy (www.labodram.pl), dokumentujący i komentujący własną działalność, ale będący też największą w Polsce bazą danych o współczesnej polskiej dramaturgii. Laboratorium wzięło także udział w licznych festiwalach, przeglądach i spotkaniach teatralnych promujących nową polską dramaturgię, zdobywając szereg nagród i wyróżnień, w tym wyjątkowo cenne wyróżnienie Fundacji Pro Publico Bono.

Leave a Reply