„Nasza klasa” w Litewskim Teatrze Narodowym

 

Zaproszony na tegoroczne Spotkanie Teatrów Narodowych ze spektaklem „Wygnanie” Lietuvos Nacionalinis Dramos Teatras wystawi jesienią „Naszą klasę” Tadeusza Słobodzianka. Premiera 21 września 2013 roku, przedstawienie wyreżyseruje Yana Ross. Autorem przekładu na litewski jest Rolandas Rastauskas.

Sztuka Tadeusza Słobodzianka „Nasza klasa” konfrontuje czytelnika i widza z doświadczeniem Holokaustu, pokazuje jego okrucieństwo, diagnozuje psychologiczną i społeczną traumę. Bez wątpienie po premierze „Naszej klasy” w Wilnie pojawią się głosy, że sztuka dzieje się w Polsce, a my Litwini nie mamy z tym nic wspólnego. Tutaj próbuje się wypisać nas z Holokaustu, wypchnąć wspomnienia w sferę nieświadomości. Ścieżki do miejsc masowych zbrodni, których na Litwie było ponad 200 są zarośnięte trawą i żadne z nich nie znalazło swojego miejsca w Uniwersalnej Litewskiej Encyklopedii. To nie o nas, to nie my. A przecież jest to najtragiczniejsza karta litewskiej historii i palący problem moralnej odpowiedzialności całego współczesnego społeczeństwa. /z materiałów teatru/.

Yana Ross urodziła się w 1973 roku w Moskwie. Studiowała w moskiewskim GITIS i Yale School of Drama. Wystawiała m.in. „Makbeta” W. Szekspira w berlińskim Volksbühne am-Rosa-Luxemburg Platz; „A Kingdom in the Snow” L. Arias, w Performance Space 122 w Nowym Jorku. Współpracowała z Elfride Jelinek, wystawiając jej sztuki „Bambiland” (Oskaras Koršunovas Teatras), „Śpiącą królewnę” (SPAF w Korei Południowej) i „Rehnitz” (Węgierski Teatr Narodowy). Stypendystka Fundacji Fulbrighta.

 

Leave a Reply