Kontrabanda na Nowym Miescie

W TEATRZE WARSawy premiera spektaklu KONTRABANDA w reżyserii Adama Sajnuka, 25 maja 2013 o g.19.00.

„Kontrabanda” to polska adaptacja dramatu „American Buffalo” Davida Mameta, amerykańskiego pisarza znanego m. in z dramatów „Glengarrry Glen Ross”, scenariuszy filmowych „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”, „Nietykalni”, czy wreszcie reżysera filmowego „Wydziału zabójstw”, „Skok”.
Rewelacyjne, aktualne tłumaczenie Kondratiuka nadaje tekstowi polski koloryt i typowy sarkastyczny dowcip. „American Buffalo” Davida Mameta to czarna komedia osadzona w realiach amerykańskiego prowincjonalnego miasteczka (Buffalo) połowy lat 90-tych. Bohaterami są trzej życiowi nieudacznicy w średnim wieku. Panowie planują „skok” na przypadkowego klienta lombardu. Misternie przygotowany plan okazuje się z biegiem akcji pełen luk, niedociągnięć, źle przygotowanych założeń, niesprawdzonych informacji.

„Kontrabanda” – adaptacja scenariusza Mameta w tłumaczeniu Janusza Kondratiuka przenosi akcję dramatu dosłownie i w przenośni na „polskie podwórko”. I tak podupadający amerykański lombard zamienia się w uliczny „śmieciowy” stragan z towarem wszelakim: bateryjki, obcinarki włosów w uszach, nożyki, płyty dvd i stare czasopisma. Amerykańscy podstarzali „żigolo” z Buffalo stają się trzydziestolatkami z polskiego prowincjonalnego miasteczka, a może z wielkomiejskiego przejścia podziemnego. Świat fikcji wypełnia i wręcz zastępuje im realny świat, pozwalając przetrwać nudę, beznadzieję, marazm szarej rzeczywistości. Zafascynowani i zainspirowani gangsterskim mitem podstawowe wzorce zachowania – stylu bycia, mówienia i kreowania wzajemnych relacji czerpią z amerykańskiego kina. Granice miedzy fikcją a „realem” stają się płynne, a z czasem zacierają się prowadząc do całkowitego zatracenia się bohaterów w świecie własnych imaginacji, a w konsekwencji do tragedii. Życie w fikcji to jednocześnie rażący brak dystansu, umiejętności właściwej oceny i możliwości funkcjonowania w trzeźwy, racjonalny sposób.

 

KONTRABANDA na podstawie American Buffalo Davida Mameta

premiera: 25 maja 2013

spektakle: 26 maja g. 19.00 oraz 1, 2, 12, 14 czerwca g. 19.00

tłumaczenie Janusz Kondratiuk
reżyseria Adam Sajnuk
obsada Sebastian Cybulski, Jakub Wons, Marek Pituch
muzyka Michał Lamża
scenografia i wizualizacje Jerzy Drozda Jr

bilety: 50/35 zł

informacja i rezerwacja biletów:
info@teatrwarsawy.pl, 509 780 261

Leave a Reply