Trzymetrowa Królowa Śniegu

Już 19 maja 2013 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się premiera „Przygód Kaja i Gerdy” – pierwszego spektaklu realizowanego wspólnie przez Bydgoski Teatr Lalek BURATINO i MCK. Wydarzenie to ma być wstępem do powstania stałej repertuarowej Dziecięcej Sceny Miejskiej. Teatr Buratino, funkcjonujący od ponad roku w gościnnych wnętrzach Miejskiego Centrum Kultury, stal się już stałym elementem bydgoskiego pejzażu kulturalnego. Kolejne premiery i spektakle przyciągają tłumy dzieci. Premiera „Przygód Kaja i Gerdy” zapowiada się równie fascynująco. Podczas konferencji dyrektor Teatru Buratino, Czesław Sieńko przybliżył inspiracje jakie kierowały nim podczas tworzenia scenariusza i inscenizacji: „Moim celem nie jest nigdy zmienianie napisanej już fabuły. Królowa śniegu została napisana tak znakomicie, że właśnie dlatego do dziś wystawiana jest na całym świecie – mówił – ja raczej chciałem zadać tekstowi pytania, których dotychczas nie zadano”. Dlatego bydgoskie przedstawienie opowiada o dzieciach będących głównymi bohaterami sztuki Andersena, a przede wszystkim o Gerdzie. Jak podkreślił Sieńko, jego uwagę przykuła właśnie postać tej pełnej dobra i ciepła dziewczynki, której konsekwencja w walce o uratowanie brata zadziwia. Drugim kluczowym dla bydgoskiej inscenizacji elementem jest wielka szafa: „Szafy od zawsze są bardzo ważne dla dorosłych i dla dzieci. To co jest w szefie nas odmienia. Co rano sięgając do szafy odmieniamy swój wizerunek – mówił Sieńko – szafa jest zawsze początkiem czegoś, zupełnie jak dworzec. Dla dzieci zaś wszystkie szafy świata są zawsze miejscem magicznym, mistycznym i tajemniczym” – podkreślał. Cały koncept sztuki oparty jest właśnie na mistycyzm obliczu tego, pozornie, zwykłego sprzętu domowego: „W Przygodach Kaja i Gerdy zadaję pytanie czy ta historia wydarzyła się dwojgu dzieci naprawdę, czy zrodziły ją raczej duchy szafy – wyobraźnia rozbudzona wejściem do wnętrza tego tajemniczego mebla?” – pytał Sieńko.
Wielka szafa, wszystkie lalki – w tym piękna, trzymetrowa Królowa Śniegu – oraz scenografia wykonane zostały w pracowniach Teatru Jaracza w Łodzi. Spektakl jest pierwsza wspólną produkcją Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy i Bydgoskiego Teatru Lalek Buratino. MCK sfinansowało cała produkcję sztuki, dzięki wsparciu ze strony urzędu Miasta Bydgoszczy, przeznaczonemu właśnie na rozwój jedynej, bydgoskiej sceny lalkowej.
Premiera będzie wstępem do powstania stałej, repertuarowej Dziecięcej Sceny Miejskiej – miejsca, w którym dzieci w swoim gronie lub w towarzystwie rodziców, będą mogły przenosić się do niezwykłego, bajkowego świata teatru.  Bydgoszcz jest dziś największym miastem w Polsce nie posiadającym teatru dla dzieci.

Leave a Reply