Radom – II kwartał 2013

Rozkwitająca zielenią wiosna w Teatrze Powszechnym Radomiu stać będzie pod znakiem intensywnej pracy i podróży. II kwartał 2013 roku przyniesie dwie nowości repertuarowe.

Od 14 kwietnia lalkowa scena Fraszka zaprasza najmłodszych widzów na swój najnowszy spektakl Na Arce o ósmej Ulricha Huba w reżyserii Petra Nosalka ze scenografią Evy Farkasovej.

 

Pogodna opowieść o tym, jak trzy pingwiny ratowały się przed potopem, skutecznie i z wdziękiem „oswaja” maluchy z trudnymi tematami, takimi jak obecność Boga, dobro, zło, śmierć, przyjaźń, inność. Czyni to w sposób pogodny, lekki, mądry i pełen humoru. Z wrażliwością i wielkim wyczuciem dziecięcego świata.

Ostatnią premierą kończącego się sezonu będzie autorski projekt Andrzeja Sadowskiego. Prapremierę spektaklu „Majakowski – historia prawie prawdziwa” zaplanowano na 31 maja. Przedstawienie zainauguruje działalność sceny „Kotłownia”, nowej czwartej sceny Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego.

Spektakl Andrzeja Sadowskiego to historia oparta o wybrane wydarzenia z życia tragicznie zmarłego rosyjskiego poety Włodzimierza Majakowskiego, artysty niepokornego, przekraczającego ramy swojego czasu, ekscentryka, geniusza, awangardzisty. Akcja rozgrywa się w czasach nam współczesnych, 80 lat po samobójczej śmierci poety. Grupa najbliższych przyjaciół (wszyscy dawno zmarli) postanawia spotkać się z Majakowskim raz jeszcze, aby jak niegdyś wspólnie uczcić dzień jego urodzin. Gdzieś w jakimś miejscu zwanym „przyszłością”… Czy wykorzystają szansę tego ponownego spotkania? Co z dawną miłością? Co z nienawiścią i zazdrością?

Tragikomiczne, absurdalne zdarzenia, momentami groteskowy wręcz język sztuki. I porcja niezłej rockowej muzyki napisanej do utworów poety.

Po kwietniowych prezentacjach Wspomnień polskich Gombrowicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego na XXXVIII Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” oraz 7 lekcji dla Zmarłych Janusza Wiśniewskiego w ramach 12. Elbląskiej Wiosny Teatralnej późną wiosną radomskie spektakle pokazywane będą m.in. także w Warszawie (Wspomnienia polskie – Niecodzienny Festiwal Teatralny „Polska w IMCE”) i węgierskim Vac (Kształt rzeczy – V4 International Festival and Theatre Meeting).

Sezon zakończą próby do Anny Kareniny na podstawie powieści Lwa Tołstoja. Spektaklem tym, w adaptacji i reżyserii Grigorija Lifanova, z muzyką Jerzego Satanowskiego, 27 września Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego zainauguruje nowy sezon artystyczny.

Anna Kulpa

Leave a Reply