Olsztyn – II kwartał 2013

Wiosenna odwilż przyniesie olsztynianom premierę dwóch jednoaktówek Aleksandra Wampiłowa pod wspólnym tytułem Dwadzieścia minut z aniołem w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego. Komediowy splot omyłek i fałszywie odczytywanych intencji będzie bawił, ale nie tylko. Reżyser opowiadając o spektaklu zwraca uwagę, że Wampiłow umiał w niezwykle adekwatny sposób ukazać mechanizmy, które w sposób niewidzialny kierują naszym zachowaniem. Spektakl daje szansę ujrzenia w sobie czegoś, czego normalnie dostrzec nie jesteśmy w stanie. Premiera 13 kwietnia na Scenie Kameralnej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

 

Prawie miesiąc później w tym samym teatrze, ale na Scenie Margines odbędzie prapremiera polska sztuki Pan Mautz Sibylle Berg w reżyserii Andrzeja Majczaka. To groteskowy zapis ostatniej godziny życia Mautza – współczesnego everymana. Bohater, by dostąpić życia wiecznego musi przypomnieć sobie najszczęśliwszą chwilę swojego życia. Problem w tym, że trudno taką znaleźć. Świadkami tej rewizji wspomnień są trzy karaluchy i Mistrz Kościej (prapremiera polska 12 maja).

Nową propozycję dla młodych widzów (już od 3 roku życia) planuje Olsztyński Teatr Lalek, który wystawi Bajkę o szczęściu Izabeli Degórskiej w reżyserii Grzegorza Kwiecińskiego (premiera 25 maja).

W nurcie pozainstytucjonalnym świętujemy 10-lecie istnienia Białego Teatru w Olsztynie, z tej okazji zespół przygotowuje 10. premierę pt. Matki i cykl imprez jubileuszowych rozplanowany na cały rok.

Na koniec ważna wiadomość dla wszystkich fanów teatru pamiętających Noce Teatralne, które zainicjowała i przez wiele lat z ogromnym powodzeniem prowadziła Krystyna Spikert – w maju planowana jest Ostatnia Noc Teatralna, w czasie której odbędzie się zbiórka pieniędzy na nagrobek zmarłej ponad rok temu Krystyny Spikert.

Ewa Jastrzębowska

Leave a Reply