„Cyjanek o piątej” podaje Hoteloko

Teatr HOTELOKO zaprasza na CYJANEK O PIĄTEJ Pavla Kohouta: CZYTANIE PERFORMATYWNE, 23 marca 2013, godz. 19:00, PRACOWNIA DUŻY POKÓJ / ul. Koszykowa 24/12, Warszawa.

Czytanie, które odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, reżyseruje Karolina Kirsz w obsadzie z Jadwigą Wianecką i Agatą Życzkowską. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Ewelina Brudnicka.

 

Sztuka opowiada o spotkaniu dwóch kobiet, Żydówki i Polki. Jest to zderzenie dwóch kultur, które kiedyś próbowały żyć ze sobą w symbiozie. Jedna z kobiet jest pisarką. Napisała bestseller o losach Żydówki z warszawskiego getta, w której druga kobieta rozpoznaje siebie. Pozornie prosta historia próbuje pokazać, gdzie jest granica między życiem a literacką kreacją. Po czytaniu odbędzie się spotkanie z artystami, które poprowadzi Aleksandra Pyrkosz. Czytanie odbędzie się w ramach projektu Dotknij teatru organizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca). W programie wieczoru także konkurs z nagrodami.

TEATR HOTELOKO powstał z inicjatywy aktorki, reżyserki i producentki Agaty Życzkowskiej. Jest niezależnym teatrem, który skupia wokół siebie zawodowych artystów z Polski i z zagranicy. Nazwa teatru jest ściśle związana z ideą: Teatr HOTELOKO nie ma stałej grupy artystów, ani nie ma swojej stałej siedziby. Różni twórcy zbierają się, aby zrealizować konkretny projekt i mogą pracować zarówno w Warszawie, w Madrycie, jak i w Berlinie. Teatr działa pod skrzydłami Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ [frt:nf]. Wizją Fundacji jest świat, w którym kultura wzmacnia międzypokoleniowe więzi społeczne wokół tradycji związanej ze sztuką teatru i dialogu z tą tradycją.

PAVEL KOHOUT

Czeski prozaik, poeta i dramaturg. W dzieciństwie mieszkał m.in. w Oświęcimiu. Debiutował w 1945 r. W latach 50. popierał partię komunistyczną, by w 1968 r. przejść na drugą stronę. Był jednym z przywódców Praskiej Wiosny. Jego książki wycofano z księgarń i bibliotek. W 1979 wyjechał do Austrii. Został pozbawiony obywatelstwa czechosłowackiego. W latach 70. i 80. wydawał opowiadania i eseje w drugim obiegu i za granicą. W 1976 r. na Broadwayu odbyła się premiera jego najbardziej znanej sztuki pt. „Biedny morderca”. Do kraju powrócił dopiero w 1989 r. W ostatnim czasie w Polsce wystawiane były „Wojna na trzecim piętrze” (Teatr Montownia w Warszawie) oraz „Bolero Artura” (Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach).

KAROLINA KIRSZ – REŻYSER

Ukończyła Wydział Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Wyreżyserowała m.in. spektakl „Zima w czerwieni” Adama Rappa , za który otrzymała Pierwszą Nagrodę na XII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym ZDARZENIA im. Józefa Szajny w Gdańsku i Tczewie oraz „Końce świata” Marca Beckera dla Teatru HOTELOKO, a także spektakl „Pułapka” T.

Leave a Reply