„Mauzer” ponownie w Instytucie Grotowskiego

Mauzer – spektakl na podstawie jednego z najważniejszych dramatów Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa zostanie ponownie zaprezentowany w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Przedstawienie będzie można zobaczyć w Studiu Na Grobli w dniach od 22 do 26 lutego.Po raz pierwszy Theodoros Terzopoulos zmierzył się z Mauzerem Heinera Müllera w 2009 roku w Atenach. Polska wersja spektaklu powstała w ramach programu „Masters in Residence” w Instytucie Grotowskiego, a premiera odbyła się podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy”. Kameralna inscenizacja Theodorosa Terzopoulosa spotkała się wówczas z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony zarówno publiczności, jak i krytyki.

 

Mauzer to dramat polityczny, którego akcja rozgrywa się w czasach rosyjskiej wojny domowej toczonej między zwolennikami cara a bolszewikami. To dramat o etyce rewolucji, o sile ideologii, ale też o degradacji znaczenia życia ludzkiego, co czyni go utworem ponadczasowym. Jego uniwersalność nawiązuje do tragedii antycznej i podobnie jak dzieła starożytnych klasyków – stawia pytania o istotę człowieczeństwa, a także o sens istnienia ludzkiego. Theodorosowi Terzopoulosowi udało się niezwykle wiarygodnie ukazać postacie uwikłane w bezlitosny mechanizm wojenny, który rodzi jednocześnie bohaterów i zbrodniarzy, ofiary i katów.

Theodoros Terzopoulos jest jednym z najwybitniejszych greckich twórców teatru eksperymentalnego. Od 1982 roku prowadzi w Atenach zespół Attis, z którym inscenizuje zarówno dzieła antycznych tragików, jak i współczesnych pisarzy i dramaturgów, np. SamuelaBecketta czy Heinera Müllera. Międzynarodową sławę przyniosły mu adaptacje Bachantek i Medei Eurypidesa, Persów Ajschylosa oraz Króla Edypa Sofoklesa. Zasłynął również jako twórca  Światowej Olimpiady Teatralnej, która od 1995 roku odbywa się regularnie co cztery lata.

Spektakl Mauzer będzie można obejrzeć w dniach 22–26 lutego 2013 o godz. 19.00 w Studiu Na Grobli (ul. Na Grobli 30/32). Bilety w cenie 20 złotych są do nabycia online za pośrednictwem sieci Biletin, w sekretariacie Instytutu Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27) lub w miarę dostępności – godzinę przed przedstawieniem. Spektakl prezentowany jest w ramach programu „Masters in Residence”. Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.

Leave a Reply